Cele mai înalte clădiri din Tokyo

Tokyo este capitala Japoniei și una dintre cele 47 de prefecturi ale națiunii. Prefectura din Tokyo se situează ca cea mai populată din Japonia și are 49 de clădiri și structuri care se ridică la mai mult de 614 de picioare. Înainte de 1963, legea standard a clădirii din Japonia a stabilit o limită de înălțime de 102 de picioare datorită îngrijorărilor legate de estetică și inginerie. Anularea acestei legi a văzut înființarea unei limite de suprafață și creșterea zgârie-noriilor. Tokyo a construit șapte clădiri mai mari de 614 de picioare din 2013, cu încă șapte clădiri începând din ianuarie 2018.

Cele mai înalte clădiri din Tokyo

Toranomon Hills

Toranomon Hills are o înălțime arhitecturală de 838 de metri și este considerată cea mai înaltă clădire din Tokyo și clasată pe locul cinci în Japonia. Clădirea se află în districtul Toranomon din Minato, Tokyo. Mori Building a construit zgârie-nori cu un sistem structurat din oțel cu 52 de etaje și cinci nivele de subsol pe o suprafață de 2.630.300 de metri pătrați. Construcția a început în aprilie 2011 și sa încheiat în 2014, cu deschiderea clădirii pe data de 11 iunie 2014. Structura deține hotelul Andaz Tokyo Toranomon Hills, care are 164 de camere, împreună cu 172 unități rezidențiale private și parcare pentru 544 de mașini. Unii dintre chiriașii majori includ Guvernul fondului de pensii de investiții, statul japonez Street Street Corporation și firma de avocatură K & L Gates.

Turnul Midtown

Cea de-a șasea cea mai înaltă clădire din Japonia se situează ca a doua cea mai înaltă din Tokyo, cu o înălțime arhitecturală de 813 de metri. Zgârie-nori este în Akasaka, Minato, cu proprietarul fiind Mitsui Fudosan Co. Ltd. Întreprinderile Takenaka și Taisei au început construcția în 2004 și au fost finalizate în 2007. Midtown Tower a fost deschis oficial pe 31 martie 2007 și are 54 de etaje și cinci sub pământ . Ritz-Carlton Tokyo ocupă etajul 45 până la cel de-al 53-lea și dispune de 248 de camere. Clădirea are mai multe săli de conferințe, cu centrul de design Tokyo Midtown și Centrul medical Tokyo Midtown care se află pe etajele 5 și 6, respectiv. Alți chiriasi din clădire includ Statul Street Bank, Cisco Systems și Yahoo! Japonia.

Tokyo Metropolitan Building No. 1

Clădirea prefectului deținută de guvernul metropolitan Tokyo este al treilea cel mai înalt din Tokyo și ocupă locul 7 în Japonia. Înălțându-se la înălțimea de 799 de metri, clădirea are 48 de etaje și trei niveluri subterane. De la etajul 33, structura se împarte în două secțiuni care au clădirea asemănătoare unui cip de calculator. Kenzo Tange a proiectat clădirea guvernului metropolitan Tokyo No. 1 cu o suprafață de 2 107, 190 de metri pătrați. Construcția a început în aprilie 1988 și sa încheiat în decembrie 1990, costând 157 de miliarde de yeni japonezi. Zgârie-nori a apărut în filmul Godzilla vs. King Ghidorah în 1991.

Alte clădiri înalte și structuri în Tokyo

Alte clădiri care se ridică la peste 614 de metri în Tokyo includ Sunshine 60 și NTT Docomo Yoyogi Building, ambele având o înălțime arhitecturală de 787 de picioare, finalizate în 1978 cu 60 de etaje și 2000 cu 27 de niveluri. Tokyo Skytree se află la 2.080 de metri și este cel mai înalt dintre toate clădirile și structurile din Japonia, cu 32 de etaje terminate în 2012. Finalizat în 1958, Turnul Tokyo este al doilea la Tokyo Skytree la 1.092 metri și are doar șapte nivele. Altele includ transmițătorul LORAN-C Marcus Island și Instalația de incinerare Toshima.

Cele mai înalte clădiri din Tokyo

RangNumele clădiriiÎnălțime (m)Înălțime (ft)EtajeAn
1Toranomon Hills255838522014
2Turnul Midtown248813542007
3Tokyo Metropolitan Building No. 1243799481991
4Sunshine 60240787601978
5Clădirea NTT Docomo Yoyogi240787272000
6Podul Roppongi Turnul Mori238781542003
7Shinjuku Park Tower235771521994
8Tokyo Opera City Tower234769541996
9Sumitomo Fudosan Roppongi Grand Tower230755402016
10Clădirea Shinjuku Mitsui225738551974
11Clădirea centrului Shinjuku223731541979
12Turnul lui Saint Luke221724471994
13Shiodome City Center216708432003
14Clădirea Dentsu213700482002
15Clădirea Shinjuku Sumitomo210690521974
16Clădirea Shinjuku Nomura209686501978
17Casa de parc Nishishinjuku Tower 60209686602017
18Ark Hills Sengokuyama Turnul Mori207678472012
19GranTokyo Turnul de Nord205673432007
20GranTokyo South Tower205673422007
21Akasaka Intercity AIR205673372017

Recomandat

Limbile din Uruguay
2019
Râul Argun
2019
Cultura și tradițiile din Jamaica
2019