Țările cu cele mai multe medalii olimpice de vară

Din 1896, când a avut loc pentru prima oară Jocurile Olimpice de Vară sau mai des "Jocurile Olimpice", evenimentul a devenit cel mai popular eveniment atletic la nivel global. Acesta a crescut dintr-o simplă afacere, care cuprinde doar 14 evenimente, într-o vitrină mai mare de peste 300 de discipline care implică concurenți din peste 200 de țări și teritorii. Începând cu 1904, primele trei, în orice caz, sunt atribuite medalie de aur, argint și bronz în ordinea poziției de finisare.

Pe parcursul istoriei, în cadrul Jocurilor Olimpice de Vară au fost emise un număr total de 18.553 de medalii concurenților. Cu toate acestea, tradiția de a da medaliile nu a fost întotdeauna așa cum o știm acum. În timpul primelor olimpice de la Atena, Grecia, câștigătorului i s-au acordat două elemente: o monedă de argint și o coroană de măsline. La runner-up i sa dat o monedă de cupru și o ramură de laur. Jocurile de vară din 1900 au fost și mai ciudate, pe măsură ce concurenții câștigători au primit trofee! În primii ani ai Jocurilor Olimpice, aurul a fost considerat prea prețios pentru a fi dat în cea mai pură formă.

Statele Unite ale Americii conduc masa medaliilor de vară din toate timpurile, cu 2.520 de medalii câștigate. Jocurile Olimpice de la 1904 au avut loc în St. Louis, Missouri și au ajuns la naționa gazdă să scoată 239 dintre cele 280 de medalii disponibile. Această operație anormală a fost realizată deoarece multe țări nu au putut trimite sportivi în excursia transatlantică pentru Jocurile de Vară. Cel mai decorat sportiv la acest eveniment a fost înotătorul american Charles Daniels, care a primit trei medalii de aur, iar unul din argint și bronz.

La fiecare olimpiadă de vară, este de așteptat ca Statele Unite, Marea Britanie și Rusia să concureze pentru cel mai mare transfer de medalii. Sportul din aceste țări a dezvoltat o cultură profesională încă din primii ani ai Jocurilor Olimpice moderne. Prin urmare, ei au un grup mare de concurenți realizați pentru a selecta. În plus, gama de discipline la care participă cele trei mari olimpici, este mai largă decât majoritatea națiunilor. De exemplu, Kenya este renumită pentru câștigarea curselor de mijloc și pe distanțe lungi. În Jocurile Olimpice de la Londra din 2012, Kenya a câștigat 11 medalii în doar 6 evenimente, toate acestea urmând curse. Între timp, SUA a câștigat 104 medalii în 16 evenimente.

Cultură sportivă în diferite țări are un efect profund în capacitatea de a înscrie medalii la Jocuri. India, de exemplu, este o țară nebună de cricket. Cu toate acestea, acesta este un sport cu origini din vremea sa de colonie britanică. Atletismul și alte sporturi care necesită fidelitate fizică sunt aproape nemaiauzite în subcontinent. În ciuda faptului că a fost cea de-a doua națiune cea mai populată, India a câștigat doar o mână de medalii olimpice. Societatea asiatică consideră, de asemenea, că sportul este o expoziție de eleganță și nu un concurs. Acest lucru explică probabil de ce China a câștigat cele mai multe medalii în scufundări, haltere și gimnastică.

În Jocurile Olimpice, sportivii foarte talentați se concentrează pe câștigarea mai multor medalii în diferite evenimente. Michael Phelps, un înotător american, deține recordul pentru cele mai multe medalii de aur câștigate la o singură olimpiadă de vară. A câștigat 6 aur în 2004 și 8 medalii în 2008. În cele mai recente Olimpice de la Rio 2016, Phelps a câștigat 5 aur și o medalie de argint. O realizare mult mai dificilă ar fi fost cea a sprinterului american Marion Jones, care a câștigat 5 medalii de aur în 2004, dar mai târziu le-a anulat.

În prezent, SUA continuă să-și mențină rangul de performant în Olimpiada, după ce a câștigat cel mai mare număr de medalii la Jocurile Olimpice de Vară din 2016 (121 total, 46 de aur). China (70) și Marea Britanie (67) au câștigat al doilea și al treilea cel mai mare număr de medalii la Jocurile Olimpice de la Rio.