Țări cu peste 100 de milioane de oameni

Populația umană a lumii crește cu aproximativ 1, 1% anual (ceea ce reprezintă în jur de 83 de milioane de persoane). A început să se înmulțească la un nivel mare în timpul revoluției industriale din secolul al XVIII-lea. Populația globală a crescut de la un miliard în 1800 la peste șapte miliarde și se estimează că va ajunge la 8, 6 miliarde până în 2030. În prezent, peste 13 țări au o populație de peste 100 de milioane de persoane, dintre care două au peste un miliard de cetățeni.

Țări cu peste 100 de milioane de oameni

1. China - 1.409.516.397

China este o națiune suverană în Asia de Est care ocupă o suprafață de aproximativ 3.700.000 mp. Este cea mai populată națiune la nivel global, cu o populație de aproximativ 1.409.517.397 de la 1 iulie 2017. Țara are cincizeci și șase grupuri etnice, cea mai mare fiind chinezii Han (91.51% din populația Chinei). Hanul chinez este cel mai mare grup etnic din lume, și depășește toate celelalte grupuri din fiecare provincie, cu excepția Xinjiang și Tibet. Conform recensământului din 2010, populația Chinei Han a crescut cu 66.537.177 de persoane, în timp ce toate celelalte cincizeci și cinci de grupuri minoritare au crescut cu 7.362.627.

2. India - 1, 339, 180, 127

India este o națiune din Asia de Sud, care a avut o populație de peste 1.339.180.127 de persoane până la 1 iulie 2017. Este a șaptea cea mai mare națiune din lume pe suprafață și a doua țară cu cea mai mare populație. India a înregistrat o creștere de 1, 1% în 2017. Conform raportului de recensământ din 2011, India avea o populație de 1.210.193.422 de cetățeni, ceea ce înseamnă că populația a crescut cu 17, 64% între 2001 și 2011. Populația Indiei a atins un miliard în 1998, proiectată a fi cea mai populată națiune la nivel global până în 2024. Rata de creștere a populației în India de 1, 2% a fost clasată pe locul nouăzeci și patru la nivel global în 2013. Peste 50% din populația Indiei este sub 15 ani.

3. Statele Unite - 324, 459, 463

Statele Unite sunt o republică centralizată care este alcătuită din cincizeci de state, cinci teritorii autonome și un district federal. Statele Unite ocupă o suprafață de aproximativ 3, 8 milioane de metri pătrați și au o populație de 324, 459, 463 persoane. Este a treia națiune cu cea mai mare populație din lume, cu o rată de creștere de 0, 7%. Populația Statelor Unite a crescut de patru ori pe parcursul secolului al XX-lea, de la șaptezeci de milioane în 1900. Este singura țară industrializată importantă în care sunt proiectate creșteri substanțiale ale populației. Cel mai populat stat din națiune este California, care avea o populație estimată de 39.536.653 de persoane până la 1 iulie 2017, urmată de Texas și Florida.

4. Indonezia - 263.991.379

Indonezia este o națiune transcontinentală suverană și transcontinentală în Asia de Sud-Est cu diverse teritorii din Oceania. Este cea mai mare națiune insulară din lume care are peste 13.000 de insule și o populație de 263.991.379 de persoane. Indonezia este al 14-lea cel mai mare stat de mărime, al șaptelea în ceea ce privește zona terestră și maritimă combinată și a patra națiune cea mai populată din lume. Conform recensământului din 2010, Indonezia a avut o populație de peste 237, 6 milioane de locuitori, cu 58% din persoanele care trăiesc în Java (cea mai populată insulă din lume). Densitatea populației țării este de 357 de persoane pe mile pătrat, care este pe locul optzeci și opt la nivel global. Indonezia are o rată de creștere de 1, 1%, iar populația este de așteptat să atingă 295 milioane în 2030.

5. Brazilia - 209, 288, 278

Brazilia este cea mai mare națiune din America Latină și America de Sud, care ocupă o suprafață de aproximativ 8, 5 milioane de metri pătrați, cu o populație de peste 209, 288, 278 milioane de locuitori. Brazilia este a cincea națiune cea mai populată și cea de-a cincea cea mai mare pe regiune din lume. Brazilia a avut o populație de 190 de milioane până în 2008, cu 59 de locuitori pe milă pătrați și 83, 75% din populația care trăiește în zonele urbane. Primul recensământ brazilian a avut loc în 1872 și a confirmat că națiunea avea o populație de 9.930.478. Populația a crescut semnificativ între anii 1940 și 1970 din cauza ratei scăzute a mortalității. Rata de creștere în anii 1940 a fost de 2, 4% și a crescut la 3% în anii 1950. Începând cu anii 1960, acesta a scăzut de la 3% la 0, 8% în 2017. Rata de creștere este de așteptat să atingă -0, 29% până în 2050.

Care țară se dezvoltă cel mai rapid?

Chiar dacă China este cea mai populată națiune din lume, aceasta nu are cea mai mare rată de creștere. Rata de creștere a Chinei este pe locul 159 în lume chiar în partea de sus a Curacao și Franța. India are o rată de creștere de 1, 1%, ceea ce reprezintă locul nouăsprezecelea la nivel global în spatele Paraguayului, Statele Unite fiind numărul 127. Rata de creștere a Braziliei este una dintre cele mai vechi 141 în lume, în timp ce Indonezia este 124. Țara cu cea mai mare rată de creștere este Oman la 8, 5%, urmată de Liban cu 6, 0% și Kuweit cu 4, 8%.

Țări cu peste 100 de milioane de oameni

Rangțarăpopulație
1China1409517397
2India1339180127
3Statele Unite324459463
4Indonezia263991379
5Brazilia209288278
6Pakistan197015955
7Nigeria190886311
8Bangladesh164669751
9Rusia143989754
10Mexic129163276
11Japonia127484450
12Etiopia104957438
13Filipine103320222

Recomandat

Țările pe indice de dezvoltare în funcție de sex
2019
Țări cu cel mai mare număr de cercetași
2019
Cele mai mari companii aeriene din America de Sud
2019