Insulele Shetland din Scoția

Shetland este punctul de întâlnire al Scoției și Scandinaviei, precum și în Marea Nordului și Oceanul Atlantic. Este la aproximativ 110 km nord de Scoția continentală și se întinde pe aproximativ 567 km pătrați. Shetland este un cuvânt vechi nord-norvegian, care se traduce în maner și pe pământ. Zona este caracterizată de insule accidentate și frumoase adesea denumite Insulele Shetland. Când populația scandinavă sa extins, a existat o lipsă de resurse, inclusiv terenul arabil. Lipsa a condus la expansiunea Viking care, la rândul său, a dus la colonizarea Shetlandei. Shetlandul a fost locuit încă din perioada mezolitică. Cu toate acestea, doar 16 din cele aproximativ 100 de insule sunt în prezent locuite. Acest articol explorează unele dintre Insulele Shetland.

Cele mai mari Insulele Shetland

Insula continentală

Mainland este cea mai mare insulă Shetland și cea de-a treia insulă din Scoția, acoperind o suprafață de aproximativ 374 de kilometri pătrați. Lerwick, singura burta din Shetland se află pe această insulă. Insula continentală este împărțită în patru regiuni; peninsula sudică, aflată la sud de Lerwick, și cuprinde unele dintre cele mai importante situri arheologice, printre care Bigton și Sandwick. Centrala centrală este o zonă agricolă majoritară, în timp ce vestul continental are pereți și nisip. Nordul continentului are un terminal petrolier, care este o sursă majoră de ocupare a forței de muncă pe insulă. Insula continentală are o populație de aproximativ 18.800 de persoane, a doua cea mai populată insulă din Scoția.

răcni

Yell este a doua cea mai mare insulă Shetland, cu o suprafață de aproximativ 82 km pătrați. Cu o populație de aproximativ 966 de persoane, este cea de-a treia cea mai populată insulă din Shetland și cea de-a 15-a din Scoția. Yell a fost locuit pentru prima oară în perioada neolitică. Insula este de aproximativ 19 mile lungime și 7, 5 mile lățime. Este conectat la peninsula de un tombolo, dintre care multe sunt fragile. Yell creează bariera între capătul nordic al Mării Nordului și nordul Atlanticului.

Unst

Unst este o insulă nordică a Shetlandei și cea mai nordică insulă britanică locuită. Cu o suprafață de aproximativ 46 de mile pătrate, este a treia cea mai mare insulă din Shetland. Insula este cea mai mare parte pășune. Ea a fost formată de rocile igneous care au fost interpretate ca făcând parte din ophiolit. Baltasound, acum un centru de agrement și un aeroport, a fost odată a doua zonă de pescuit. Insula era, de asemenea, un sit de carieră de cromit. Unst este legată de feriboturi de Insula Yell. Există o stație de autobuz în apropiere de Baltasound, cunoscută sub numele de Unst Bus Shelter, care este bine dotată cu un confort de acasă, inclusiv un televizor.

Whalsay

Whalsay este a doua cea mai populată insulă Shetland cu o populație de aproximativ 1.061 de persoane. Este a șasea cea mai mare insulă Shetland, cu o suprafață de aproximativ 7, 6 km pătrați. Whalsay este acoperit de turbă și este situat la est de Insula continentală. Insula are o flotă de pescuit, pescuitul fiind principala activitate economică urmată de crofting. Este, de asemenea, cunoscut pentru golf. Unele dintre atracțiile insulei includ Benie Hoose, ruine neolitice și așezări sudheism.

Viața pe insule

Insulele Shetland sunt sub Consiliul Insulelor Shetland. Acestea au fost conduse pentru mai multe secole de norvegieni. Insulele au fost ulterior folosite ca bază pentru expedierea piraților de către Viking. Monarhul scoțian a început să preia controlul insulelor la mijlocul secolului al XIII-lea. Astăzi, modul de viață pe insule reflectă atât patrimoniul norvegian, cât și cel scoțian. Principalele activități economice pe insule includ pescuitul, agricultura, producția de țiței și gaze naturale.

Insulele Shetland din Scoția

RanginsulăPopulația (2013)Zonă (ha)Punctul cel mai înalt (m)
1Continentală Shetland1876596879450
2Whalsay10611970119
3răcni96621211210
4West Burra77674365
5Unst63212068284
6Bressay3682805226
7Trondra13527560
8Muckle Roe1301773172
9Burra de Est7651581
10Târgul Isle68768217
11Fetlar614078158
12Housay5016353
13Foula381265418
14Bruray245553
15Papa Stour1582887
16Vaila232795

Recomandat

Limbile din Uruguay
2019
Râul Argun
2019
Cultura și tradițiile din Jamaica
2019