Insulele cele mai puțin populate locuite din Croația

Croația, o țară pe continentul european, are aproape 720 de insule de-a lungul coastei estice a Mării Adriatice. Din cele 720 de insule, doar 47 sunt locuite. Alte surse sugerează că există aproximativ 67 de insule locuite în Croația. Unele insule ocupate anterior au înregistrat o reducere a populației de-a lungul anilor din cauza unei activități economice insuficiente. Tendința de depopulare a dus la unele insule cu foarte puțini coloniști permanenți, după cum se discută mai jos.

Cele cinci cele mai puțin locuite insule din Croația

Barbat Insula Srakane

Situat la sud de Vele Srakane pe Marea Adriatică, insula este cea mai puțin populată din toate insulele din Croația. Statisticile indică faptul că insula are doar doi locuitori. Cu toate acestea, cele două rezidă numai pe insulă în timpul perioadei de vară. Principalele activități economice pe care le implică sunt pescuitul și agricultura. Mărimea insulei Male Srakane este de 0, 61 kilometri pătrați, cel mai înalt punct fiind la numai 4 metri deasupra nivelului mării. Cu doar doi coloniști, insula are o densitate a populației de 3, 3 pe kilometru pătrat.

Insula Vele Srakane

Vele Srakane este o insulă situată în partea croată a Mării Adriatice. Insula are doar trei persoane, ceea ce face ca aceasta să fie a doua insulă cu cea mai mică populație. Insula Vele Srakane are o suprafață de 1, 15 kilometri pătrați, traducând o densitate a populației de 2, 6 persoane pe kilometru pătrat. Vela straža este cel mai înalt punct, la doar 59 de metri înălțime. Vele Srakane nu are facilități și infrastructuri moderne cum ar fi drumuri, apă curentă, magazine sau un port. Cu toate acestea, există electricitate. Activitatea principală este agricultura și pescuitul.

Insula Biševo

Biševo, o insulă din Marea Adriatică, se află în mijlocul arhipelagului dalmată. Insula are o suprafață totală de 5, 8 kilometri pătrați. Conform recensământului actual, populația este de 15 persoane. Straženica este cel mai înalt vârf la 239 de metri înălțime. Densitatea populației este de 2, 6 persoane pe kilometru pătrat. Zona din jurul centrului insulei este fertilă, în timp ce partea nordică este acoperită cu păduri de pin, în timp ce restul insulei este acoperit fie cu pietre goale, fie cu arbuști maquis. Activitățile de pescuit se desfășoară de-a lungul centurii de coastă.

Insula Kornat

Ca cea de-a patra insulă cel mai puțin ocupată, insula Kornat are doar 19 persoane. Situat în Dalmația Centrală, insula Kornat este cea mai mare a 16-a insulă din Croația, ocupând o suprafață totală de 32, 44 kilometri pătrați. Densitatea populației este de 0, 6 pe kilometru pătrat, în timp ce cel mai înalt punct este de 237 de metri. Insula este bogată în agricultură și pescuit. O mare parte a fost distrusă de incendiu în 2007, o tragedie care a văzut că pompierii au dispărut în timp ce luptau cu focul.

Insula Ošljak

Insula Ošljak este cea de-a cincea insulă din Croația cu o populație totală de 29 de locuitori. Insula se află în arhipelagul Zadar între insula Ugljan și continentul sud de Zadar. Suprafața totală ocupată de insula Ošljak este de 0, 3 kilometri pătrați. Lazaret este cel mai înalt punct de la 90 de metri. Densitatea populației este de 96, 7 persoane pe km pătrat, în timp ce principala activitate economică este pescuitul.

Problema de depopulare cu care se confruntă Insulele Croației

În prezent, aproape toate insulele croate se confruntă cu problema depopulării. Proporția persoanelor în vârstă crește, deoarece tinerii nu doresc să locuiască în Insulele subdezvoltate. Alte motive sunt dificultățile de transport pe continent în timpul turismului în afara sezonului de vârf, prețurile ridicate ale mărfurilor, posibilitățile limitate de angajare moderne și sistemele de învățământ subdezvoltate. În ciuda faptului că insulele au fost locuite încă din perioada neolitică, populația a înregistrat o creștere lentă datorită ostilității dintre grupurile mici de locuitori, izolarea geografică și diversitatea genetică redusă. Unele insule au fost părăsite din cauza activităților de pirat, în timp ce altele sunt doar nelocuibile.

Insulele cele mai puțin populate locuite din Croația

RanginsulăPopulația (2011)Zonă (km2)Punctul cel mai înalt (m)Densitatea populației (km2)
1Masculul Srakane20, 61403.3
2Vele Srakane31.15592.6
3Bisevo155.82392.6
4Kornat1932, 32370.6
5Ošljak290.39096.7
6Rivanj314.41127
7Zverinac434.211110.2
8Sestrunj4815.031853.2
9Premuda649.25886.9
10Ilovik855.29216.3
11Drvenik Mali873.37926.4
12Unije8816.921325.2

Recomandat

Limbile din Uruguay
2019
Râul Argun
2019
Cultura și tradițiile din Jamaica
2019