Cricketul istoriei Cupei Mondiale

crichet

Sportul de Cricket este un joc popular jucat cu o bâtă, o minge și o minge pe un teren de cricket. Două echipe, cu câte 11 jucători, se răsucesc și se joacă pe teren. Echipa de bataie încearcă să lovească mingea de la un teren dreptunghiular de 22 de metri situat în centrul terenului. Obiectivul este de a înscrie runes, care se face prin mișcări de jucători de pe echipa de bataie pe teren atunci când mingea este în joc după ce un batsmen a lovit o minge care a fost aruncat la un wicket. Echipele își schimbă locurile după ce au fost respinse 10 battere sau după ce au fost jucate un anumit număr de ore. Echipa câștigătoare este cea cu cele mai multe runde la sfârșitul jocului.

Cricket World Cup și istoria sa

Consiliul Internațional de Cricket (ICC) deține Cupa Mondială de Cricket la fiecare patru ani. La fel ca la majoritatea finalelor sportive, înainte de a ajunge în finală există runde preliminare de calificare. Primele trei Cupe Mondiale au avut loc în Anglia, începând din 1975. În prezent, țara gazdă este determinată de un sistem de rotație între membrii și afiliații ICC. Din 1975, au avut loc unsprezece Cupe Mondiale, cu 20 de echipe care concurează.

1975 Cupa Mondială de Cricket

În perioada 7 - 21 iulie 1975, lumea a asistat la prima Cupa Mondială de Cricket. Au participat opt ​​țări, inclusiv Anglia, Australia, Noua Zeelandă, India, Indiile de Vest, Pakistan, Sri Lanka și Africa de Est. Rundele preliminare au început prin împărțirea celor 8 țări în 2 grupe de câte 4. Fiecare echipă a jucat echipele în grupul lor, iar cele 2 echipe câștigătoare din fiecare grup s-au mutat la semifinale. Jucătorii semi-finali au inclus Australia, Noua Zeelandă, Anglia și Indiile de Vest. Cei doi câștigători ai semifinalelor, Australia și Indiile de Vest, au participat la runda finală. Indienii de Vest au bătut Australia cu 17 runde, devenind astfel primii câștigători ai Cupei Mondiale de Crichet din lume.

2015 Cupa Mondială de Cricket

Cupa Mondială de Cricket din 2015 a fost găzduită de Australia și Noua Zeelandă în perioada 14 februarie - 29 martie. Din cele 49 de meciuri, 26 au fost jucate în Australia și 23 în Noua Zeelandă, ambele țări oferind diferite site-uri. De data aceasta, 14 echipe naționale au participat la rundele de calificare, și anume Anglia, India, Australia, Africa de Sud, Indiile de Vest, Bangladesh, Pakistan, Sri Lanka, Noua Zeelandă, Zimbabwe, Emiratele Arabe Unite, Scoția, Irlanda și Afganistan. De-a lungul turneului, dimensiunea medie a publicului a fost de 21.175. Runda semi-finală a fost jucată de Africa de Sud împotriva Noii Zeelande și a Australiei împotriva Indiei. Sydney a găzduit semifinalele. În cele din urmă, Australia și Noua Zeelandă s-au confruntat reciproc în finala, jucată în Melbourne. Participarea la mulțime a atins un record record de 93.013. Australia a învins Noua Zeelandă cu 7 victorii, în timp ce au câștigat titlul celui de-al 5-lea Cupa Mondială.

Australia - Lider în Campionatul Mondial de Crichet

Australia a câștigat cel mai mare număr de Cupe Mondiale de Cricket din orice țară din lume. De cinci ori au fost numiți campionii de cricket. Prima lor victorie a fost în jocurile din 1987 găzduite de India și Pakistan. În finala, care a avut loc în India, au învins Anglia cu 7 runde. Aceasta a fost urmata de castigul din 1999, gazduit in Londra, Anglia. Australia a învins Pakistanul cu 8 victorii. Au continuat să câștige din nou în 2003, când ritmul Indiei depășește 125. Aceste finale au avut loc în Africa de Sud. Cea de-a patra victorie a fost în 2007 la Kensington Oval din Bridgetown, Barbados. În timpul acestui meci au câștigat împotriva Sri Lankului cu 53 de runde. Cea de-a 5-a victorie a venit în 2015, după cum sa menționat mai sus.

Evoluția Jocurilor

De-a lungul timpului, Cupa Mondială de Cricket a înregistrat unele modificări în structura și natura jocurilor. Primul a avut loc în finala din 1987, când găzduiau India și Pakistanul. Aceasta a fost prima dată când jocurile au fost jucate în afara Angliei. Din cauza orelor de vară de vară din India, jocurile au fost reduse de la 60 la 50 de ore pe repriză. Cincizeci de supraviețuire a rămas standard.

Cea de-a doua schimbare semnificativă a avut loc în timpul Cupei Mondiale de Cricket din 1992, găzduită de Australia și Noua Zeelandă. În timpul acestor jocuri, îmbrăcămintea colorată și bilele albe erau permise în contrast cu hainele tradiționale albe și bilele roșii. Jocurile au fost jucate, de asemenea, noaptea pentru prima dată. În special, Africa de Sud a aderat la jocuri pentru prima dată după ce a fost boicotată anterior datorită regimului lor de apartheid.

Lista de mai jos oferă informații pentru toate cele 11 jocuri din cadrul Cupei Mondiale de Cricket.

Cricket World Cup: 1975 În 2015

RangAnGazdă (i) gazdăLocul finalCâştigătorRezultatCompetitorul de pe locul 2
11975AngliaDomnul, LondraIndiile de vest 291/8 (60 overs)Indiile de vest au câștigat 17 rundeAustralia 274 toate out (58.4 over)
21979AngliaDomnul, LondraIndiile de vest 286/9 (60 overs)Indiile de vest au câștigat cu 92 de rundeAnglia 194 toate out (51 over)
31983AngliaDomnul, LondraIndia 183 toate out (54.4 overs)India a câștigat cu 43 de rundeWest Indies 140 toate out (52 overs)
41987India, PakistanEden Gardens, Kolkata, IndiaAustralia 253/5 (50 overs)Australia a câștigat cu 7 rundeAnglia 246/8 (50 overs)
51992Australia, Noua ZeelandăMCG, Melbourne, AustraliaPakistan 249/6 (50 overs)Pakistanul a câștigat cu 22 de rundeAnglia 227 toate out (49.2 overs)
61996India, Pakistan, Sri LankaStadionul Gaddafi, Lahore, PakistanSri Lanka 245/3 (46, 2 overs)Sri Lanka a câștigat cu 7 victoriiAustralia 241/7 (50 overs)
71999Anglia, Țara Galilor, Irlanda, Scoția, OlandaDomnul, LondraAustralia 133/2 (20, 1 peste)Australia a câștigat cu 8 porțiPakistan 132 toate out (39 overs)
82003Kenya, Africa de Sud, ZimbabweWanderers, Johannesburg, Africa de SudAustralia 359/2 (50 overs)Australia a câștigat cu 125 de rundeIndia 234 toate out (39.2 overs)
92007Indiile de VestKensington Oval, BridgetownAustralia 281/4 (38 overs)Australia a câștigat cu 53 de rundeSri Lanka 215/8 (36 overs)
102011Bangladesh, India, Sri LankaStadionul Wankhede, Mumbai, IndiaIndia 277/4 (48, 2 overs)India a câștigat cu 6 porțiSri Lanka 274/6 (50 overs)
112015Australia, Noua ZeelandăMCG, Melbourne, AustraliaAustralia 186/3 (33, 1 overs)Australia a câștigat cu 7 porțiNoua Zeelandă 183 toate out (45 over)