Cele mai vizitate parcuri tematice din Europa

Europa găzduiește câteva parcuri tematice uimitoare. Parcurile sunt adesea un stup de activitate în timpul sezonului de vară, multe familii și vizitatori frecventând parcurile. Parcurile tematice au ceva de oferit fiecăruia, indiferent dacă sunt iubitori de roller-coaster sau care sunt distracție de atracții mai blânde, bazate pe poveste. Mai jos, vă prezentăm o listă a celor zece cele mai vizitate parcuri tematice din Europa.

10. Legoland Billund - 2 milioane de vizitatori

Credite editoriale: Jurga Jot / Shutterstock.com.

Legoland Billund este unul dintre cele mai vizitate parcuri din Danemarca. Parcul oferă un amestec de distracție, precum și plimbări înfricoșătoare în casa lui Haunted. Casa bântuită se târăște cu fantome și vampiri, vizitatorii având ocazia de a urmări fantoma și întâlni oamenii de știință "nebun" și experimentele lor nebunești. Polar X-plorer rollercoaster are o picătură unică, care oferă o mulțime de distracție, în ciuda trimiterea unor frisoane ca whiz prin landul polar. Vizitatorii pot explora, de asemenea, minunand fascinant și experiență un teren uimitor din cărămizi LEGO. Parcul atrage anual aproximativ 2 milioane de vizitatori.

9. Puy du Fou - 2 milioane de vizitatori

Puy du Fou, în Les Epesses, Franța, este un parc tematic popular. Acesta atrage anual peste 2 milioane de vizitatori, făcându-l unul dintre cele două cele mai vizitate parcuri tematice din Franța. Puy du Fou are 26 de spectacole, fiecare spectacol având aproximativ 30 de minute. Spectacolul principal are loc în spatele castelului ruinat, povestind povestea a 700 de ani de istorie a zonei. Spectacolul se mândrește cu cea mai mare scenă din lume, capabilă să găzduiască peste 1.000 de actori, câțiva cai și sute de focuri de artificii pe performanță

8. Legoland Windsor - 2, 1 milioane de vizitatori

Editorial credit: Hethers / Shutterstock.com.

Legoland Windsor este un nume de marcă important și un parc popular situat în Regatul Unit. Parcul dispune de unele dintre cele mai populare jocuri video și tablete computerizate. Legoland este cunoscut pentru unele dintre clădirile înalte din lego și o varietate de activități distractive și spectacole în ofertă. Parcul se mândrește, de asemenea, cu unele dintre plimbările fascinante, care sunt agățătoarele majore ale mulțimii. Legoland Windsor are o mulțime de spațiu pentru extindere, dar lipsa de finanțare a deraiat o parte din dezvoltare. Parcul atrage anual aproximativ 2, 1 milioane de vizitatori.

7. Gardaland - 2, 9 milioane de vizitatori

Editorial credit: Dmitry Petrenko / Shutterstock.com.

Gardaland Park este situat în nord-estul Italiei. Parcul este adiacent la Lacul Garda, cu întregul complex care acoperă o suprafață de aproximativ 4, 7 milioane de metri pătrați. Are hoteluri și câteva noi acvariu SeaLife. Gardaland este un parc orientat spre familie, cu câteva instalații mari, inclusiv cu roller coaster Raptor, care a devenit favoritul vizitatorilor. Parcul dispune, de asemenea, de o atracție mecanică și o temă bună pentru apă. Gardaland primește în fiecare an aproximativ 2, 9 milioane de vizitatori. A fost clasată printre primele zece parcuri de distracții din lume ale revistei Forbes.

6. Liseberg - 3 milioane de vizitatori

Liseberg este situat în Gothenburg, Suedia. Este situat pe un deal din centrul orașului și oferă distracție adevărată scandinavă. Cel mai vechi roller coaster, cunoscut sub numele de Lisbergbanan, este un tren de mină care navighează pe dealuri și vânturi sub alte plimbări. Cea mai populară plimbare în parc este, probabil, Balder, un roller coaster din lemn considerat cel mai bun din lume. Tema tradițională a parcului este completată cu atenție de evoluțiile moderne. Parcul Liseberg atrage anual aproximativ 3 milioane de vizitatori.

5. PortAventura - 3, 6 milioane de vizitatori

Editorial credit: Balakate / Shutterstock.com.

PortAventura este un parc tematic și o stațiune situată în sudul Barcelonei. În ciuda localizării sale într-o zonă destul de industrială a Spaniei, parcul a atras peste 3, 6 milioane de vizitatori în 2016, devenind astfel cel mai vizitat parc din Spania în acel an. PortAventura este destul de mare, cu accent pe peisaj și peisaj, mai degrabă decât plimbări. De fapt, parcul are doar patru plimbari mari si cateva plimbari cu familia, fiecare plimbare avand un "factor de re-rideability". Parcul are cinci zone tematice bazate pe istoria civilizatiei si o zona tematica bazata pe strada Sesame.

4. Tivoli Gardens - 4, 6 milioane de vizitatori

Tivoli Garden este un parc de distracții situat în Copenhaga, Danemarca. Înființată în 1843, Tivoli este unul dintre cele mai vechi parcuri din lume, istoria fiind unul dintre factorii care îi atrag pe oaspeți în parc. Cu 4, 6 milioane de vizitatori în 2016, a fost al doilea parc tematic sezonier din lume și al patrulea cel mai vizitat parc din Europa. Are unul dintre cele mai vechi roller-coastere din lume. Coasterul cu role Rutsjebanen are la bord un operator de frână. Tivoli Garden găzduiește, de asemenea, mai multe săli de concert cu o senzație de case impunătoare. Grădina a fost o sursă de inspirație pentru unele dintre parcurile Disney, cum ar fi Walt Disney.

3. De Efteling - 4, 6 milioane de vizitatori

Editorial credit: Marcel Alsemgeest / Shutterstock.com.

Parcul Efteling este popular pentru un nivel ridicat de operatori și specialiști. Parcul olandez are o temă asemănătoare Disney, folosind propria creativitate pentru a proiecta și a inventa plimbări. Parchează unele dintre atracțiile care sunt dincolo de plimbări off-the-raft. Efteling are o atmosferă de basm și oferă o gamă largă de atracții, făcându-l ideal pentru toate grupele de vârstă. Vizitatorii pot naviga prin lumea fascinantă a zanei sau se pot aduna împreună în timpul spectacolului de parc Raveleijn înainte de a-și închide ziua cu cel mai mare spectacol de apă din Europa. Deși Efteling are mai puține călătorii, în 2016 a atras peste 4, 6 milioane de persoane.

2. Europa Park - 5, 6 milioane de vizitatori

Redacție editorială: Mihai-Bogdan Lazar / Shutterstock.com.

Europa Park este unul dintre cele mai populare parcuri tematice fără numele "Disney" în ea. Este cel mai mare parc tematic din Germania și al doilea parc cel mai popular din Europa, atrăgând peste 5, 6 milioane de vizitatori în 2016. Parcul poate găzdui până la 50 000 de vizitatori într-o zi. Europa Park este deținută și administrată de Mack. Dispune de douăsprezece roller-coastere cu un coaster cu viteză maximă printr-o mină de diamante. Parcul garantează satisfacție și divertisment vizitatorilor cu personalul, temele și experiența lor generală.

1. Disneyland Paris - 13, 3 milioane de vizitatori

Creditul editorial: aureliefrance / Shutterstock.com.

De la deschiderea sa din 1992, Disneyland Paris a devenit unul dintre cele mai renumite parcuri tematice din Europa. Potrivit Asociației Themed Entertainment, parcul a primit aproximativ 13, 3 milioane de vizitatori în 2016. Parcul parizian este plin de atracții clasice, spectacole și parade de stradă, care oferă divertisment nelimitat pentru cei care călătoresc în parc. Vizitatorii sunt de asemenea uimiți de spectacolul de focuri de artificii de neuitat de pe castelul Sleeping Beauty. Jocurile de parcare sunt considerabil mai mari în comparație cu alte instalații Disney de pe tot globul.

Cele mai vizitate parcuri tematice din Europa

RangParc tematicNumăr de vizitatori, 2016
1Disneyland Paris13370000
2Europa Park5600000
3De Efteling4764000
4Gradinile Tivoli4640000
5PortAventura3650000
6Liseberg3070000
7Gardaland2880000
8Puy du Fou2220000
9Legoland Windsor2183000
10Legoland Billund2091000

Recomandat

Care este diferența dintre albine, viespi și coarne?
2019
Ecosistemelor pădurilor tropicale din Dja și rezervației faunale, Camerun
2019
Peștera lui Fingal, Scoția - locuri unice din întreaga lume
2019