Cele mai performante țări la jocurile Pan American

Jocurile Pan-americane sunt un eveniment sportiv transcontinental care se desfășoară o dată la fiecare patru ani consecutivi. De asemenea, cunoscut sub numele de Jocuri Pan Am, concursul reunește sportivi de top din 41 de națiuni din America. Au fost in total 17 editii ale concursului de la infiintarea sa. Ediția inaugurală a avut loc în 1951 și a fost găzduită de Argentina, în timp ce cea mai recentă ediție a avut loc în 2015, găzduită de Canada. Statele Unite și Cuba sunt cele două țări cu cele mai bune performanțe din cadrul Jocurilor Pan Am. Insulele Virgine Britanice și Aruba sunt singurele națiuni care urmează să primească o singură medalie în cadrul Jocurilor Pan-Americane.

Cele mai performante țări la jocurile Pan American

Statele Unite

Statele Unite sunt țara cu cea mai bună performanță din istoria competiției. Țara a câștigat un total de 4.420 de medalii în istoria jocurilor, mai mult decât dublul numărului de medalii cu cea de-a doua țară cu cele mai bune performanțe. Nicio altă țară nu a acumulat mai multe medalii de aur, argint și bronz la Jocurile Pan-americane decât Statele Unite. Țara a apărut în toate edițiile Jocurilor Pan-Americane de la ediția inaugurală din 1951. Organismul însărcinat cu participarea națiunii la jocuri este Comitetul Olimpic al Statelor Unite. Statele Unite au găzduit concursul în două ocazii, primul dintre acestea fiind în cadrul Jocurilor Pan-americane din 1959 care au avut loc la Chicago. În timpul ediției din 1959, Statele Unite au apărut ca națiune cu cea mai bună performanță după ce sportivilor americani li s-au acordat 236 de medalii în total. Ediția din 1987 a fost, de asemenea, găzduită de Statele Unite și a avut loc în orașul Indianapolis. Înotul este sportul în care națiunea are cel mai mare succes, în timp ce înotătorii americani au primit 706 de medalii în istoria competiției.

Cuba

Cuba a apărut în toate edițiile Jocurilor Pan-americane, iar sportivii au obținut un total de 2026 de medalii, ceea ce a făcut Cuba să fie cea de-a doua țară cu cele mai bune performanțe la Jocurile Pan-americane. Cuba a găzduit competiția o singură dată, în timpul Jocurilor Panamericale din 1991 care au avut loc în capitala națiunii, Havana. Cuba a înregistrat cea mai bună performanță în această ediție a jocurilor, după ce sportivii au primit un total de 265 medalii; 140 de aur, 62 de argint și 63 de bronz. Evenimentul a fost, de asemenea, singura ediție în care Cuba a apărut în partea de sus a mesei de medalie. Performanța țării în jocuri a scăzut de atunci și a înregistrat cea mai slabă performanță în ultimii 40 de ani în cea mai recentă ediție a Jocurilor Panamericale din 2015

Jocurile de iarnă

Jocurile Panamericane de iarnă din 1990 rămân singura ediție a jocurilor pur dedicate sporturilor de iarnă. Jocurile au avut loc în orașul argentinian Las Lenas și au atras 97 de sportivi reprezentând opt țări. Numai un singur sport de iarnă a fost prezentat în timpul competiției; schi alpin care a fost format din trei discipline și șase evenimente. Țara gazdă, Argentina, a ocupat cel mai mare număr de atleți, cu 26 de sportivi. Canada și Statele Unite au trecut toate medaliile în competiție, Statele Unite fiind cele mai performante națiuni după ce au acumulat 11 medalii în total, dintre care patru au fost medalii de aur.

Cele mai performante țări la jocurile Pan American

RangnațiuneAurArgintBronzTotal
1Statele Unite1944145410224420
2Cuba8755935582026
3Canada4566578021915
4Brazilia3293575191205
5Argentina2943274281049
6Mexic2212885021011
7Columbia108147229484
8Venezuela92205277574
9Chile4491151286
10Republica Dominicana2963112204

Recomandat

Limbile din Uruguay
2019
Râul Argun
2019
Cultura și tradițiile din Jamaica
2019