Cele mai performante țări la Jocurile Europene

Baku 2015 a fost prima ediție a Jocurilor Europene. Turneul a avut loc în Azerbaidjan în perioada 12-18 iunie 2015. Numărul sportivilor care au participat a fost de aproximativ 6.000, reprezentând 50 de țări europene. 20 de sporturi au fost disponibile pentru competiție. Organizatorii evenimentului au format comitetele olimpice naționale (NOC), care au făcut parte din comitetele olimpice europene. Prin vot secret, un loc de întâlnire este ales din lista ofertanților care doresc să găzduiască evenimentul. Baku a primit cele mai multe voturi în timpul ultimului exercițiu care a avut loc la 8 decembrie 2012, la Roma.

Jocurile europene urmau să aibă loc după fiecare patru ani. Prin urmare, deoarece Baku a găzduit ultimul eveniment în 2015, anul 2019 va fi anul în care se va desfășura o altă ediție. Comitetul a desemnat deja Belarus ca gazdă pentru ediția următoare. Astfel, Minsk va primi participanții de la toți participanții la acest turneu. Jocurile europene au fost menite să reunească țările europene de la înființarea sa. Cu toate acestea, Insulele Feroe și Gibraltar au participat la ediția din 2015, în ciuda faptului că nu au aderat la Comitetul Olimpic European. În această ediție, Insulele Feroe și Gibraltar au reprezentat Liga Națiunilor Europene și, respectiv, Asociația sportivă a statelor mici din Europa.

Cele mai performante țări din cadrul Jocurilor Europene din Baku 2015

Ediția din 2015 a Jocurilor Europene a văzut o competiție strânsă între participanți. Au fost reprezentate 20 de sporturi, inclusiv sporturi olimpice și non-olimpice. Sambo și karate au fost exemple ale sporturilor non-olimpice care au fost găzduite de ediția de la Baku.

Rusia a apărut ca cea mai bună performantă în ediția respectivă, cu un total de 164 medalii. Aceste medalii au inclus 79 de aur, 40 de argint și 45 de bronz, care au fost luate de participanții la diverse sporturi. Rusia a fost apoi urmată de Azerbaijan, care a găzduit evenimentul după ce a primit 56 de medalii, inclusiv aur, argint și bronz. Marea Britanie și Germania au făcut, de asemenea, excepțional de bine în această ediție. Marca medalie a Marii Britanii, în valoare de 47 de persoane, a ajuns la a treia poziție imediat sub Azerbaidjan. Cele 66 de medalii luate de Germania au făcut al patrulea cel mai bun performer în acel eveniment.

Printre ceilalți artiști de top au fost Franța, Italia și Belarus, care au ajuns în pozițiile cinci, șase și respectiv șapte. De asemenea, Ucraina, Olanda și Spania au venit în pozițiile opt, nouă și zece în această ordine. Aceste țări din primele zece țări au obținut un total de 571 din 844 de medalii care au fost ridicate pentru a fi luate.

Controverse ale Jocurilor Europene din Baku 2015

Ediția din 2015 a Jocurilor Europene a fost încheiată cu succes în 28 iunie în acel an. În ciuda tuturor evenimentelor pozitive care au avut loc, turneul a fost marcat de unele controverse. Una dintre controversele notabile a implicat rapoartele privind guvernul din Azerbaidjan, care a fost acuzat de încălcări ale drepturilor omului. Activiștii pentru drepturile omului, inclusiv Amnesty International, au fost vocali în a sublinia probleme precum lipsa de libertate și detenția necorespunzătoare a oamenilor nevinovați. În plus, accidentul de autobuz care a avut loc în timpul evenimentului a condus la răniri și decese, în special la sportivii austrieci. În consecință, Austria sa retras din competiție. Ca urmare, cele două incidente au avut un impact negativ asupra concurenței și asupra organizatorilor în general.

Cele mai performante țări la Jocurile Europene

RangNOCAurArgintBronzTotal
1Rusia (RUS)794045164
2Azerbaidjan (AZE)21152056
3Marea Britanie (GBR)18101947
4Germania (GER)16173366
5Franța (FRA)12131843
6Italia (ITA)10261147
7Belarus (BLR)10112243
8Ucraina (UKR)8142446
9Olanda (NED)812929
10Spania (ESP)8111130

Recomandat

12 Țări cu cea mai mare imigrație netă
2019
Claude Debussy - compozitori renumiți în istorie
2019
Ce tip de guvernare are Norvegia?
2019