Cele mai performante țări la Jocurile din Pacific

Jocurile Pacificului, cunoscute anterior ca Jocurile din Pacificul de Sud, reprezintă un eveniment sportiv similar cu Jocurile Olimpice, cu excepția faptului că participanții sunt țări din jurul Oceanului Pacific de Sud. Jocurile din Pacific au început în 1963 și se desfășoară o dată la patru ani. Organismul care guvernează jocurile este Consiliul pentru Jocurile Pacificului, iar componența este formată din 22 de țări. Toți membrii Comunității Pacificului sunt, de asemenea, membri ai Consiliului Pacific, cu excepția insulei Pitcairn. Ideea jocurilor din Pacific a fost prezentată de Dr. AH Sahu Khan, care reprezenta Fiji la Comisia Pacificului de Sud. Ideea, adoptată în 1961, a dat Fiji onoarea de a găzdui primele jocuri în 1963. De atunci, jocurile din Pacific au crescut pentru a include 24 de națiuni și 37 de sporturi. În 2019, cea de-a șaisprezecea ediție a Jocurilor Pacificului va avea loc în Apia, Samoa.

Cele mai performante țări

Noua Caledonie

Dominația Noului Caledonie a jocurilor din Pacific datează de la începutul Jocurilor. Echipa Noua Caledonie a participat la 15 Jocuri Pacific și a acumulat un total de 2087 de medalii. Țara are cel mai mare număr de medalii, inclusiv 835 de aur, 672 de argint și 580 de bronz. Dintre cele 15 jocuri, Noua Caledonie nu a reușit să obțină medalia de numai trei ori, inclusiv în 2015, când a terminat a doua după gazda Papua Noua Guinee, la fel ca atunci când New Papua Guinea a găzduit Jocurile în 1991.

Tahiti

Deși Tahiti a încercat să elimine lacunele din Noua Caledonie, are încă mult de parcurs. Țara a reușit să obțină un total de 1.327 medalii la 15 apariții la jocuri. Din medaliile câștigate, 482 sunt de aur, 411 de argint și 434 de medalii de bronz. În ciuda faptului că a jucat impresionant la Jocurile din Pacific, Tahiti nu a depășit niciodată medalia în picioare. În 2015, țara a gestionat 114 medalii, dintre care 39 erau de aur, clasându-se pe locul trei după gazda Papua-Noua Guinee și Noua Caledonie.

Papua Noua Guinee

Fosta fostă țară gazdă, Papua Noua Guinee, a fost impresionantă la Jocurile Pacific de la înființarea sa în 1963. Este una dintre cele două țări care au reușit să scape de Noua Caledonie în unele ediții ale Jocului, cealaltă țară fiind Fiji. Papua Noua Guinee a acumulat 1.227 medalii peste 15 jocuri, 100 mai puține decât Tahiti. Dintre medaliile totale, 432 sunt aur, 394 argint și 401 bronz. În 2015, când a găzduit Jocurile, Papua Noua Guinee a depășit clasamentul medaliei cu un total de 217 de medalii, dintre care 88 au fost de aur.

Fiji

Fiji a fost prima țară care a găzduit primele jocuri din Pacificul de Sud. De atunci, a găzduit încă două jocuri, 1979 și 2003, și a participat la toate cele 15 jocuri. Fiji a câștigat un total de 1.289 de medalii, 62 de medalii mai mult decât Papua Noua Guinee. Cu toate acestea, cu 387 de medalii de aur, se situează sub Papua Noua Guinee. Fiji a fost adesea greu să bată primele trei țări pentru medalia de aur. Are al doilea cel mai mare număr de medalii de argint și bronz după Noua Caledonie.

Criterii de clasificare a țărilor

Deși numărul total de medalii ar fi ideal pentru clasarea țărilor, acest lucru nu este valabil în majoritatea Jocurilor, inclusiv Jocurile Olimpice, Jocurile Commonwealth și Jocurile Pacificului. Țările sunt adesea clasate pe numărul de aur câștigat. De exemplu, Fiji are mai multe medalii decât Papua Noua Guinee, dar se situează sub ea pentru că are mai puține medalii de aur. Dacă există o legătură între două sau mai multe țări, țara cu cel mai mare număr de argint va fi considerată prima.

Cele mai performante țări la Jocurile din Pacific

RangnațiuneJocuriAurArgintBronzTotal
1Noua Caledonie158356725802087
2Tahiti154824114341327
3Papua Noua Guinee154323944011227
4Fiji153874474551289
5Samoa (include Samoa de Vest)13194151156501
6Nauru12896145195
7Guam136298128288
8Tonga15496191201
9Samoa Americană14444374161
10Insulele Cook13264962137

Recomandat

Limbile din Uruguay
2019
Râul Argun
2019
Cultura și tradițiile din Jamaica
2019