Cele mai performante țări la Jocurile din Asia

Jocurile asiatice sunt un eveniment sportiv organizat după fiecare patru ani, care include atleți profesioniști din toată Asia. Un total de 51 de sporturi sunt prezentate în fiecare ediție a jocurilor, iar acestea sunt formate din 39 de discipline. China și Japonia sunt cele două țări cu cele mai bune performanțe ale evenimentului, cele două țări înregistrând 6.030 medalii combinate, echivalentul a aproximativ 44% din medaliile totale acordate vreodată în cadrul jocurilor. Trei dintre țările participante la Jocurile Asiatice urmează să obțină o singură medalie; Timorul de Est, Bhutan și Maldive. Bhutan și Maldive au apărut în opt și nouă ediții ale Jocurilor Asiatice, respectiv.

Cele mai performante țări la Jocurile din Asia

China

Republica Populară Chineză are cel mai mare număr de medalii din orice țară participantă la Jocurile din Asia. Țara a acumulat un total de 3.179 de medalii în cele 11 ediții ale Jocurilor Asiatice pe care le-a participat. China a câștigat și cele mai multe medalii de aur ale oricărei țări în timpul jocurilor, cu un total de 1436 de medalii de aur. Două ediții ale Jocurilor asiatice au avut loc în China; Jocurile din 1990 de la Beijing și Jocurile din 2010 din Guangzhou. În timpul celor două ediții, China a acumulat cel mai mare număr de medalii de aur. Ediția din 2022 a Jocurilor din Asia este programată să aibă loc în orașul chinez Hangzhou. Atletismul este sportul în care China are cel mai mare număr de medalii, cu un total de 606 medalii. Wang Yifu, un shooter profesionist de pistoale, deține recordul celui mai decorat chinez la Jocurile Asiatice, deoarece a acumulat 25 de medalii la evenimentul de fotografiere.

Japonia

Japonia se numără printre puținele țări care au participat la toate edițiile Jocurilor Asiatice încă de la începutul anului 1951. Participarea țării la jocuri este posibilă de Comitetul Olimpic din Japonia, care a fost înființat în 1911, devenind cel mai vechi pe continent. Japonia a câștigat cel mai mare număr de medalii de aur în timpul Jocurilor din 1966 din Bangkok, unde a primit 78 de medalii de aur. Cu toate acestea, în timpul ediției din 1994, țara a obținut cel mai mare număr de medalii, cu un total de 218 medalii. Japonia a găzduit ironic ediția din 1994; una dintre cele două ediții pe care țara le-a găzduit, cealaltă fiind Jocurile Asiatice din 1958. În total, Japonia a primit 2.850 de medalii în toate edițiile Jocurilor Asiatice, cea de-a doua majoritate a oricărei țări. Cu toate acestea, Japonia deține recordul de a avea cel mai mare număr de medalii de argint și bronz din orice țară, țara având 982 de argint și 912 medalii de bronz în total.

Jocurile inaugurale

Prima ediție a Jocurilor asiatice a avut loc în 1951 și a fost găzduită de India. Un total de șase sporturi au fost prezentate în timpul inaugurării Jocurilor asiatice din 1951; atletism, ciclism, haltere, fotbal și acvatice, care au fost subdivizate pentru a face un total de 57 de evenimente. 11 țări au participat la primele jocuri asiatice. În timpul meciurilor au fost concurenți de sex masculin, în timp ce femeile au participat doar la atletism. Japonia ar colecta cel mai mare număr de medalii în ediția din 1951, după ce a acumulat 60 de medalii, dintre care 24 au fost medalii de aur.

Cele mai performante țări la Jocurile din Asia

RangnațiuneAurArgintBronzTotal
1China (CHN)13429006532895
2Japonia (JPN)9579809132850
3Coreea de Sud (KOR)6966067612063
4Iran (IRI)159161175495
5Kazahstan (KAZ)140141200481
6India (IND)139178299616
7Thailanda (THA)121159233513
8Coreea de Nord (PRK)98132166396
9Chineză Taipei (TPE)82125245452
10Filipine (PHI)63112215390

Recomandat

Margaret Thatcher - lideri mondiali în istorie
2019
Țări unde remitențele nu contribuie la PIB
2019
Care sunt credințele șabakismului?
2019