Cele mai performante țări la Jocurile din Africa

Jocurile africane sunt un eveniment sportiv organizat o dată la fiecare patru ani, care reunește sportivi de top din toată Africa. Uniunea Africană este creditată cu organizarea evenimentului. Au existat în total 11 ediții ale evenimentului încă de la înființare, dintre care cele mai recente fiind Jocurile africane din 2015. Capitala Congo, Brazzaville este singurul oraș care a găzduit mai mult de o ediție a jocurilor, deoarece a organizat două ediții ale evenimentului, primele jocuri din Africa în 1965 și cele mai recente 2015 de jocuri africane.

Cele mai performante țări din cadrul Jocurilor africane

Egipt

Egiptul a fost prezent în toate edițiile Jocurilor africane. Țara a participat la Jocurile africane inaugurale din 1965 ca Republica Arabă, o uniune politică din Egipt și Siria. Comitetul Olimpic egiptean este organismul responsabil de participarea națiunii la Jocurile africane. Egiptul este țara cu cea mai bună performanță la jocuri, deoarece a acumulat un total de 1362 de medalii de la începutul Jocurilor africane. Dintre aceste medalii, 548 dintre acestea sunt medalii de aur, cea mai mare parte din orice țară. Țara are, de asemenea, cel mai mare număr de medalii de argint și bronz în competiție, cu 406 de argint și 408 de medalii de bronz. În patru ediții ale jocurilor, Egiptul a fost eclipsat de o altă țară ca fiind cea mai performantă națiune. Jocurile în care Egiptul nu a avut rezultate bune a fost în Jocurile din 1978, Jocurile din 1995, Jocurile din 1999 și Jocurile din 2011, când medaliile Egiptului au fost depășite de Tunisia (1978) și Africa de Sud (1995, 1999 și 2011 ). Egiptul a găzduit o dată Jocurile africane, în timpul Jocurilor africane din 1991 care au avut loc la Cairo. În această a cincea ediție a evenimentului, Egiptul a obținut cele mai multe medalii ale oricărei națiuni participante; un total de 195 de medalii, dintre care 90 au fost medalii de aur.

Nigeria

Nigeria este o altă țară care a concurat în toate edițiile Jocurilor africane. Țara din Africa de Vest este una dintre cele mai performante țări din cadrul Jocurilor africane, cu un total de 1.078 medalii sub centură, cea de-a doua cea mai mare din orice țară. Din medaliile Nigeriei s-au acumulat de la prima ediție a Jocurilor africane, 381 medalii de aur, 360 de medalii de argint și 337 medalii de bronz. Comitetul Olimpic Nigerian organizează participarea Nigeriei la Jocurile africane. Națiunea a găzduit odată Jocurile africane, Jocurile africane din 1973 care au avut loc la Lagos. În timpul acestei ediții a jocurilor, sportivii nigeriani au primit un total de 63 de medalii; 18 de aur, 25 de argint și 20 de bronz, o faptă care a fost depășită doar de Egipt, care a acumulat 56 de medalii în total.

Africa de Sud

Africa de Sud a acumulat un total de 787 de medalii la Jocurile africane, al treilea cel mai înalt nivel al oricărei națiuni. Cea mai mare a treia cea mai mare medalie a Africii de la meciuri este o performanță impresionantă, având în vedere că Africa de Sud a participat doar la șase ediții ale jocurilor. Africa de Sud a găzduit o dată Jocurile africane; Jocurile africane din 1999 au avut loc la Johannesburg. Națiunea gazdă sa dovedit a fi cea mai bună performantă în timpul evenimentului după ce a acumulat 184 de medalii; 71 de aur, 64 de argint și 49 de bronz. Africa de Sud și-a replicat performanța stelară în timpul ediției anterioare a jocurilor; Jocurile africane din 1995 care au avut loc la Harare, Zimbabwe, unde au primit 154 de medalii în total.

Challanges

Jocurile africane au avut parte de incidente pe parcursul istoriei sale. Jocurile africane s-au confruntat cu prima provocare majoră în organizarea celei de-a doua ediții a evenimentului care urma să aibă loc în Bamako, Mali. Cu toate acestea, o lovitură de stat militară în Mali a determinat organizatorii să caute un nou loc și s-au stabilit pe Lagos, Nigeria, unde jocurile au avut loc în 1973.

Cele mai performante țări la Jocurile din Africa

RangnațiuneJocuriAurArgintBronzTotal
1Egipt (EGY)115484064081362
2Nigeria (NGR)113813603371078
3Africa de Sud (RSA)6300270217787
4Algeria (ALG)11258286342886
5Tunisia (TUN)11182158184524
6Kenya (KEN)11107116130353
7Senegal (SEN)115558110223
8Camerun (CMR)113249111192
9Ghana (GHA)11324576153
10Etiopia (ETH)11313952122

Recomandat

Margaret Thatcher - lideri mondiali în istorie
2019
Țări unde remitențele nu contribuie la PIB
2019
Care sunt credințele șabakismului?
2019