Cele mai performante țări la Jocurile Commonwealth

Jocurile Commonwealth se referă la un eveniment sportiv internațional care atrage participarea țărilor aparținând Comunității Națiunilor. Comunitatea Națiunilor se referă la o organizație formată din foste colonii sau teritorii ale Imperiului Britanic. Există 53 de țări care aparțin Comunității. Prin urmare, aceste 53 de națiuni au libertatea de a participa la Jocurile Commonwealth-ului. De la înființarea Jocurilor Commonwealth, țările cu performanțe cele mai bune au fost Australia, Anglia, Canada și Noua Zeelandă. În special, aceste patru țări au participat la toate Jocurile Commonwealth-ului din 1930.

Cele mai performante țări la Jocurile Commonwealth

Australia

Australia este echipa cu cea mai bună performanță din cadrul Commonwealth of Games. Din 1930, echipa a câștigat 2.218 medalii. Mai exact, Australia a câștigat 852 de medalii de aur, 716 medalii de argint și 650 de medalii de bronz. Din toate evenimentele din cadrul Jocurilor Commonwealth, Australia are șase dintre ele și a câștigat de 14 ori. În timpul întregii sale participări la Jocurile Commonwealth, Australia sa clasat printre cele mai bune trei națiuni, cu excepția primului eveniment din 1930. Unele dintre cele mai bune sporturi includ înot, ciclism, atletism și haltere.

Anglia

Anglia, pe de altă parte, a câștigat 2 008 de medalii de la începerea Jocurilor Commonwealth-ului în 1930. Țara a câștigat 669 de medalii de aur, 670 de medalii de argint și 669 de medalii de bronz. Numărul total de jocuri în care Anglia a participat este de 20 de jocuri. Sporturile sale de top au fost hochei, înot și fotografiere. Jocurile Commonwealth-ului sunt singurul eveniment în care Anglia participă singur.

Canada

Similar cu Australia și Anglia, Canada participă la Commonwealth of Games din 1930. În această perioadă, echipa canadiană a câștigat 1473 de medalii. Mai exact, au câștigat 469 de medalii de aur, 476 de medalii de argint și 528 de medalii de bronz. Echipa a jucat în total 20 de jocuri, inclusiv baschet, înot, rugby, badminton, ciclism și fotografiere.

Africa

Cele trei țări africane cu cea mai bună performanță africană de la Commonwealth sunt Africa de Sud, Kenya și Nigeria. Africa de Sud a jucat 12 meciuri și a câștigat 352 de medalii. Pe de altă parte, Kenya a participat în 15 jocuri câștigând 220 de medalii. În cele din urmă, Nigeria sa angajat în 13 meciuri până acum și a câștigat 212 de medalii. Kenya este bine cunoscută pentru performanțele sale remarcabile la nivel internațional în atletism. Africa de Sud, pe de altă parte, se descurcă excelent în hocheiul femeilor și în înot în rândul altor jocuri.

Jocurile Commonwealth 2018

În mod obișnuit cunoscut sub numele de Gold Coast 2018, Jocurile Commonwealth 2018 au avut loc la Gold Coast din Queensland, Australia. 70 de state participă la jocuri. Evenimentul a început pe 4 aprilie și se va încheia pe 15 aprilie. Potrivit jocurilor programate, cele mai importante zece sporturi sunt: ​​hochei, haltere, înot, rugby șapte, atletism, box, squash, bowling, badminton și netball (pentru femei).

Cele mai performante țări la Jocurile Commonwealth

RangnațiuneJocuriAurArgintBronzTotal
1Australia (AUS)208527166502218
2Anglia (ENG)206696706692008
3Canada (CAN)204694765281473
4India (IND)16155155128438
5Noua Zeelandă (NZL)20144203262609
6Africa de Sud (RSA)12117112123352
7Scoția (SCO)20110119178407
8Kenya (KEN)15816871220
9Nigeria (NGR)13616685212
10Țara Galilor (WAL)205786127270

Recomandat

Țările pe indice de dezvoltare în funcție de sex
2019
Țări cu cel mai mare număr de cercetași
2019
Cele mai mari companii aeriene din America de Sud
2019