Cele mai înalte clădiri din Tampa

Tampa este al treilea cel mai mare oraș din statul Florida situat în Golful Tampa. Principalul oraș acoperă o suprafață de aproximativ 175, 22 kilometri pătrați, iar întreaga zonă Tampa este acasă la 2, 4 milioane de persoane din recensământul din 2016. Principalele activități economice care conduc orașul sunt finanțe, comerț cu amănuntul, asistență medicală, asigurări, imobiliare, turism și transport maritim, atât pe calea aerului, cât și pe mare, care angajează peste 922.000 de persoane. Multe corporații mari, care variază de la bănci la giganți de telecomunicații, au birouri regionale în orașul Tampa, ceea ce a contribuit semnificativ la prezența ridicată a clădirilor înalte care ating punctul de vedere al orașului Tampa.

Cele mai înalte clădiri din Tampa

100 de Nord Tampa

100 Tampa de Nord este cea mai înaltă clădire din Tampa City, care se ridică la 579 de picioare și are 42 de etaje. 100 de Nord Tampa a fost numită anterior Regiunea Clădire și a fost construită între anii 1990 și 1992, costând un total de 108 milioane de dolari în proces. Are o suprafață de 552.080 de metri pătrați și este echipată cu 15 ascensoare. 100 Tampa de Nord este acasa, la Regiuni Bank, KPMG, American International Group si Holland & Knight, o firma de avocatura printre altele.

Bank of America Plaza

Bank of America Plaza este a doua cea mai înaltă clădire din Tampa și se află la 577 de metri cu 42 de etaje. Clădirea a fost finalizată în 1986 și a fost cunoscută sub denumirea de Barnett Plaza înainte de a se schimba numele său actual. Are o suprafață de 20.000 de metri pătrați. Pe 5 ianuarie 2002, un avion pilotat de un pilot amator de 15 ani sa prăbușit în Plaza distrugând o parte din acesta.

Un centru din Tampa

Unul dintre centrele orașului Tampa este un zgârie-nori de birou situat la 537 de picioare și are 39 de etaje. Acesta a fost cunoscut prin două nume în trecut, mai întâi ca GTE Center și mai târziu ca Verizon Building și a fost construit în 1981. Unul dintre centrele orașului Tampa acoperă suprafața de 735.024 metri pătrați și găzduiește firme renumite precum Merrill Lynch, Verizon, PNC Bank și multe altele.

SunTrust Financial Centre

Situat la 525 de picioare, Centrul Financiar SunTrust a fost finalizat în 1992 și găzduiește 36 de etaje, devenind cea de-a patra cea mai înaltă clădire din Tampa. Este un complex de birouri proiectat de Cooper Carry. Clădirea a fost proiectată să reziste vânturilor de până la 110 mph.

Element

Elementul se află la 460 de picioare și are 35 de etaje. Spre deosebire de celelalte pe listă, Element este o clădire rezidențială care a fost finalizată în 2009. Are 395 de unități rezidențiale care variază de la 734-2470 de metri pătrați. Chiria pentru unități începe de la 1.605 dolari pe lună.

Istoria clădirilor înalte în Tampa

Tampa găzduiește mai mult de 127 de clădiri înalte, din care 15 se ridică la mai mult de 280 de metri înălțime. Istoria zgârie-noriilor din oraș a început în 1913 după terminarea clădirii Citizens Bank Building; a fost prima clădire înaltă în oraș și a stat la zece etaje înălțime. Acesta a fost începutul clădirilor înalte din oraș. Prima clădire care depășea 250 de picioare era clădirea Franklin Exchange, care se afla la 280 de picioare. Un boom de construcție a fost experimentat în oraș din 1981, fiind clasat pe locul al doilea în numărul mare de clădiri din SUA.

Cele mai înalte clădiri din Tampa

RangNumele clădiriiÎnălțime (ft)Înălțime (m)EtajeAn
1100 de Nord Tampa579176421992
2Bank of America Plaza577176421986
3Un centru din Tampa537164381981
4SunTrust Financial Centre525160361992
5Element460140342009
6Park Tower458140361972
7Turnul Rivergate454138321988
8Hillsborough County Centre375114281993
9Tribunalul federal Sam Gibbons375114171997
10SkyPoint361110322007
11Turnurile Channelside East327100302007
12Turnurile Canalului de Vest327100302007
13Tampa Marriott Waterside32699272000
14Centrul Wells Fargo31195221985
15Franklin Exchange Building28085221966
16Al cincilea al treilea centru37985191981
17SkyHouse Channelside37584232015
18Alagon pe Bayshore27383232006
19Nine1526280232017
20Stovall25578222001

Recomandat

12 Țări cu cea mai mare imigrație netă
2019
Claude Debussy - compozitori renumiți în istorie
2019
Ce tip de guvernare are Norvegia?
2019