Cele mai înalte clădiri din orașul Quebec

Orașul Quebec, capitala provinciei Quebec Canada, este unul dintre cele mai vechi orașe din America de Nord. Este, de asemenea, al doilea oraș ca mărime din Quebec după Montreal. Orașul Quebec este cunoscut pentru frumusețea sa, fiind primul sit al Patrimoniului Mondial UNESCO din America de Nord. Scaunele sale vechi sunt în mod excepțional conservate. Orașul Quebec este, de asemenea, acasă cu o mulțime de zgârie-nori, majoritatea situându-se la vest de orașul vechi. Douăzeci de clădiri din orașul Quebec sunt mai înalte de 246 de metri. Acest articol investighează cele mai înalte șase cladiri cele mai înalte din orașul Quebec.

Topul celor mai înalte clădiri din orașul Quebec

1. Edificați Marie-Guyart

La 433 ft, edificiul Marie-Guyart este cea mai înaltă clădire din orașul Quebec și din Canada, la est de Montreal. Finalizată în 1972, clădirea de 33 de etaje a fost cunoscută anterior și este încă cunoscută sub numele de complexul G. Edificiul Marie-Guyart este situat în cartierul Parliament Hill. Zgârie-nori adăpostește puntea de observare, Observatoire de la Capitale, la etajul cel mai înalt. Această punte de observare oferă o vedere de 360 ​​de grade asupra orașului, inclusiv o vedere a Château Frontenac și a Citadelle de Québec.

2. Complexul Jules Dallaire II

Complexul Jules Dallaire II este cea de-a doua cea mai înaltă clădire din orașul Quebec, cu o înălțime de 360 ​​ft. Complexul Jules Dallaire II face parte din Complexul Jules-Dallaire, un complex imobiliar din Saint-Foy-Sillery-Cap-Rouge Orașul Quebec. Construcția clădirii cu 28 de etaje a început în 2011 și sa încheiat în 2013. Turnul are 15 etaje rezidențiale, 2 etaje comerciale și 11 etaje de birouri.

3. Locul Hauteville

Situat în cartierul La Cité-Limoilou din orașul Quebec, Place Hauteville este a treia cea mai înaltă clădire din oraș. Zgârie-noriul de 34 de stânci are o înălțime de 351 ft. Etajele sale inferioare sunt ocupate de un hotel din Delta. Etajul superior al birourilor ministerelor de transport din Quebec.

4. Hotel Loews Le Concorde

Hotelul Loews Le Concorde este a patra cea mai înaltă clădire din orașul Quebec. Hotelul din zgârie-nori are înălțimea de 299 ft. Hotelul este format din 31 de etaje. La ultimul etaj al hotelului este un restaurant rotativ care oferă o vedere de 360 ​​de grade asupra orașului Quebec, precum și vedere la râul Saint Lawrence.

5. Hotel Hilton Quebec

Hotelul Hilton Quebec este de 279 de metri înălțime și a cincea cea mai înaltă clădire din orașul Quebec. Încheiat în 1974, hotelul este situat în Dealul Parlamentului din cartierul La Cité-Limoilou. Zgârie-noriul de 28 de etaje oferă o vedere de neegalat asupra râului Saint Lawrence, Muntele Laurențian și orașului vechi Quebec.

6. Prețul edificiului

Zgârie-noriul de 18 etaj are o înălțime de 269 ft este unul dintre cei mai vechi zgârie-nori din Canada. Zgârie-noriul a fost construit în 1930 și a fost inițial realizat din 16 etaje. În 2001, cele două etaje superioare ale clădirii au devenit reședința oficială a premierului din Quebec.

Alte clădiri înalte din orașul Quebec

De remarcat printre cele mai înalte clădiri din orașul Quebec sunt Place de la Capitale, Le Samuel-Holland I, Château Frontenac și Édifice d'Youville. Primele trei clădiri au o înălțime de 262 ft, în timp ce Édifice d'Youville are o înălțime de 249 ft.

Cele mai înalte clădiri din orașul Quebec

RangnumeÎnălțime (ft)Înălțime (m)EtajeAn
1Édifice Marie-Guyart433132331972
2Complexe Jules Dallaire II360110282013
3Locul Hauteville351107341974
4Hôtel Loews Le Concorde29991311974
5Hôtel Hilton Québec27684281974
6Prețul de fond26982181930
7Place de la Capitale26280211974
8Le Samuel-Olanda I26280241981
9Château Frontenac26279.9181893
10Édifice d'Youville24976211969

Recomandat

Țări principale Cote de creștere (date proaspete Palm Fruits)
2019
Care continent este Yemen?
2019
Cele șapte parcuri naționale remarcabile din Cuba
2019