Cele mai înalte clădiri din Kolkata

Kolkata este capitala Bengalului de Vest, statul India. A fost cunoscut anterior ca Calcutta până în 2001, când numele sa schimbat în Kolkata. Orașul are unele dintre cele mai înalte clădiri din India, precum și din Asia. Are al doilea cel mai mare număr de clădiri înalte din țară cu peste 800 de clădiri. Mai mulți zgârie-nori sunt încă în construcție. Clădirile din oraș au inspirații din diferite culturi ale lumii și prezintă diferite perioade din istorie. Majoritatea acestor zgârie-nori din Kolkata sunt folosite în scopuri rezidențiale. Acest articol scoate în evidență unele dintre cele mai înalte clădiri din oraș, concentrându-se pe înălțimea, construcția și scopul lor.

Cele patru clădiri cele mai înalte din Kolkata

42

42 este cea mai înaltă clădire nu numai în Kolkata, dar și în India. Este de 268 de metri inaltime si are 63 de etaje. Clădirea este situată între Tata Center și Jeevan Sudha din Chowringhee, în districtul central de afaceri din Kolkata. Cele 42 sunt folosite în principal în scopuri rezidențiale. Unitățile de apartament sunt luxoase și oferă o vedere panoramică de 360 ​​de grade asupra orașului Kolkata. Clădirea a fost ocupată din 2018.

Turnul Urbana 2

Orașul Urbana 2 este a doua cea mai înaltă clădire din Kolkata, la o înălțime de 167, 6 metri. Are 46 de etaje și este situat pe șoseaua Nazirabad, Anandapur. Construcția clădirii a început în 2009 și a fost finalizată în 2015. Odată cu finalizarea sa, Urban Tower 2 devine un apartament rezidențial preferat pentru cei care locuiau în oraș. Face parte din proiectul Urbana Housing din India de Est.

Turnul Urbana 3

Orașul Urbana 3 are o înălțime de 167, 6 metri și are un total de 46 de etaje. Construcția sa începută în 2009 a fost ocupată oficial începând din 2015. La momentul finalizării sale, aceasta era cea mai înaltă clădire din Kolkata. Acesta găzduiește în principal apartamentele rezidențiale. Urbana 3 face parte, de asemenea, din proiectul rezidențial din Kolkata, la fel ca primele două turnuri Urbana. Acesta este situat pe șoseaua Nazirabad, Anandapur. Proiectul de locuințe găzduiește peste opt mii de persoane. Etajul superior al clădirii oferă o vedere de 360 ​​de grade asupra orașului Kolkata.

Turnul Urbana 1

Orașul Urbana 1 este a patra cea mai înaltă clădire din Kolkata, la 152, 4 metri. Acesta este utilizat în principal apartament de lux rezidential si se numara printre apartamentele rezidentiale Urbana situate pe Nazirabad Road, Anandapur. Zgârie-nori, care are 41 de etaje, a fost construită între 2009 și 2015. A fost deschis oficial pentru ocupație în 2015.

Alte clădiri înalte notabile din Kolkata

Altele decât apartamentele de la 42 și Urbana, există alți zgârie-nori notabili în Kolkata. De exemplu, în oraș există încă 8 clădiri care au o înălțime de cel puțin 150 de metri. Acestea includ Turnul Urbana 4, Turnul Urbana 5, Turnul Urbana 6, Turnul Urbana 7, Atmosfera Forumului T1, Atmosfera Forumului T2, The Westin si The V. Alte 10 cladiri sunt de peste 100 de metri inaltime. Mai mult, există încă mulți zgârie-nori încă în construcție în Kolkata. Două clădiri, Unimark Solitare și Avidipta 2 HIG, vor fi a patra și a cincea cea mai înaltă clădire, odată finalizate.

Cele mai înalte clădiri din Kolkata

RangnumeÎnălțime (m)Înălțime (ft)EtajeAn
142268879632018
2Turnul Urbana 2167, 6550462014
3Turnul Urbana 3167, 6550462015
4Turnul Urbana 1152, 4500412015
5Turnul Urbana 4152, 4500462015
6Turnul Urbana 5152, 4500462014
7Turnul Urbana 6152, 4500462013
8Turnul Urbana 7152, 4500412013
9Forum Atmosphere T1152498332016
10Atmosfera Forumului T2152498332016
11The Westin150492332013
12V-ul150492302013
13Aer (Uniworld City)134440402014
14Stejar117384362008
15Pin117384362008
16arțar117384362008
17Cedru117384362008
18ITC Regal Bengal110361282016
19Acropolă110361212015
20Mani Imperial T1108354282016

Recomandat

Țări principale Cote de creștere (date proaspete Palm Fruits)
2019
Care continent este Yemen?
2019
Cele șapte parcuri naționale remarcabile din Cuba
2019