Cele mai înalte clădiri din Jakarta

Jakarta este capitala și cel mai mare sediu economic și politic din Indonezia. Cele mai multe dintre clădirile din oraș au fost proiectate arhitectural în diferite contexte istorice și culturale. Cladirile diferite prezintă diferite culturi și stiluri, modelele fiind influențate de limbile chineză, olandeză, javază, arabă și malay. A avut loc o creștere a numărului de zgârie-nori din Jakarta în ultimul timp. Orașul are unele dintre cele mai înalte clădiri din Asia. Acest articol explorează unele dintre cele mai înalte clădiri ale orașului, precum și construcția, înălțimile, utilizarea lor și orice fapte interesante.

Patru clădiri mai înalte

Gama Towers

Gama Towers este situat în sudul orașului Jakarta. Este cea mai înaltă clădire din oraș și din Indonezia la 289 de metri. Are 69 de etaje deasupra solului și 4 etaje de sub pământ. De la etajul 51, clădirea oferă o vedere de 360 ​​de grade asupra întregului Jakarta. Construcția acestui turn a început în 2011 și a fost finalizată în 2016. A fost deschis oficial pentru ocuparea forței de muncă în august 2016. Turnul este utilizat în principal pentru birouri de lux și servicii hoteliere. De asemenea, oferă servicii de parcare pentru până la 1100 de mașini.

Trezoreria Turnurilor

Trezoreria este cea de-a doua cea mai înaltă clădire din Jakarta și Indonezia, la 279, 5 metri. Are 61 de etaje. Turnurile sunt situate în districtul 8, la Sudirman Central Business District, care este în South Jakarta. Trezoreria Turnurilor este un birou comercial major. Lucrările de construcție au fost finalizate în 2016, în timp ce ocupația sa a început în 2017.

Menara Astra

Menara Astra este a treia cea mai înaltă clădire din Jakarta și Indonezia la 270 de metri. Are 51 de etaje. Menara Astra, denumită în continuare "Turnul Astra", este situată în Jakarta Centrală, la Jalan Jendral Sudirman. Turnul construit în anul 2014 și a fost finalizat în februarie 2017. Turnul găzduiește birouri, hoteluri, magazine de vânzare cu amănuntul și săli de conferințe, birourile comerciale luând o mare parte din spațiul din clădire. Turnul face parte din complexul Anandamaya Residences.

Wisma 46

Wisma 46 este un zgârie-nori situat în Jalan Jenderal Sudirman, Central Jakarta. Este, de asemenea, cunoscut sub numele de Bank Negara Indonesia. Zgârie-nori este de 262 de metri înălțime și are 51 de etaje. Când se măsoară până la acoperiș, Wisma 46 este egală cu cea mai înaltă clădire a 184-a din lume. Construcția zgârie-noriilor a fost finalizată în 1996. La momentul finalizării sale, a fost a doua cea mai înaltă clădire din emisfera sudică. Clădirea este folosită în principal pentru birourile executive. Podelele sunt rezervate pentru parcare.

Numărul de clădiri înalte din Jakarta

Altele decât Turnul Gama, Turnul Trezoreriei, Manara Astra și Wisma 46, Jakarta are un număr mare de zgârie-nori și clădiri înalte. Multe clădiri sunt inspirate atât de cultura indoneziană tradițională, cât și de alte culturi internaționale. În decembrie 2017, Jakarta avea 936 de clădiri înalte și 206 de zgârie-nori. Există peste 50 de zgârie-nori care sunt încă în construcție. 51 de zgârie-nori din Jakarta măsoară mai mult de 200 de metri (atât finalizați cât și în construcție). Orașul este foarte clasat printre orasele din lume, cu o înaltă performanță a zgârie-noriilor pe an.

Cele mai înalte clădiri din Jakarta

RangclădireÎnălțime (m)EtajeAn
1Turnul Gama289692015
2Trezoreria Turnului279.5612017
3Menara Astra270512017
4Wisma 46262501996
5Centrul Sahid Sudirman258592015
6Raffles Jakarta257522014
7Semnătura Pakubuwono252502014
8Sinarmasul MSIG Tower245482014
9World Capital Tower244.3522017
10Menara BCA230562007
11Casa Domaine Tower 1230602016
12Menara Kompas III228502017
13Keraton la The Plaza225482009
14WTC 3224422017
15Turnul BTPN223482016
16Equity Tower220442010
17Vârful 1219552008
18Vârful 2219552008
19Turnul Landmark din Telkom 2219522016
20Denpasar Residence 1, orașul Kuningan218582012
21Denpasar Residence 2, orașul Kuningan218582012
22Capitala Turnul de birouri218482015
23Turnul Energiei217402008
24Kempinski Residences215582008
25Turnul Bakrie214502009

Recomandat

Limbile din Uruguay
2019
Râul Argun
2019
Cultura și tradițiile din Jamaica
2019