Cele mai înalte clădiri din Israel

Tel Aviv (al doilea oraș cel mai populat din Israel) este adăpostul unora dintre cei mai înalți zgârie-nori din țară. Datorită valorii tot mai mari a imobilelor, Ramat Gan și Tel Aviv au cunoscut o creștere a arhitecturii zgârie-nori în ultimele două secole. Prima înaltă în Israel a fost Turnul Shalom Meir, care a fost finalizat în 1965. Acesta a deținut titlul de cel mai înalt zgârie-nori până în 1987, când a fost înlocuit de turnul Marganit.

Cele mai înalte clădiri din Israel

1. Turnul Azrieli Sarova

Azrieli Sarona Tower este un zgârie-nori înalt de 782 ft care este pe drumul Begin din Tel Aviv, Israel. Este cea mai înaltă creștere în Israel. Clădirea cu 53 de etaje a fost dezvoltată de grupul Azrieli după ce a achiziționat terenul din administrația landului Israel. David Azrieli a plasat piatra de temelie a clădirii la 12 martie 2012 și aproximativ 60% din clădire a fost deja închiriată până în iunie 2016. Ei au închiriat podelele treizeci și trei până la treizeci și șapte la Africa Israel Investments pentru un hotel. Procesul de construcție care a durat patru ani a început în 2013. Clădirea are un garaj cu 7 etaje, cu aproximativ 1.600 locuri de parcare.

2. Turnul Moshe Aviv

Moshe Aviv turn, denumit și City Gate, este o clădire înaltă de 771 de metri în Bursa, Ramat Gan. Zgârie-noriul din 68 de etaje a fost numit după proprietarul companiei care a construit clădirea care a murit în octombrie 2001, înainte de finalizarea acesteia. Amnon Schwartz și Amnon Niv au fost arhitecții care au proiectat Moshe Aviv Tower. Poarta orașului a fost deschisă în 2003, după cinci ani de construcție. Moshe Aviv Tower este o clădire multifuncțională, cu cele unsprezece etaje fiind un spațiu rezidențial, în timp ce cel de sus este un helipad de urgență.

3. Turnul HaShachar

HaSachar Tower este o înălțime înaltă de 696 ft în Givatayin, aproape de granița dintre Tel Aviv și Ramat Gan. Grupul Sufrin și grupul Tidhar au dezvoltat Turnul HaSachar. Primele 37 de nivele sunt spații comerciale și de birouri. Primele 17 etaje dispun de 149 de apartamente, iar etajul 38 are un hol rezidențial. Clal Bituach a închiriat șapte etaje IBM Israel după ce a achiziționat 20 de nivele pentru investiții.

4. TLV Midtown

Midtown TLV este o clădire unică de 50 de etaje, care a încapsulat tot ceea ce orașul are de oferit. Are restaurante, cafenele, magazine, birouri, reședințe și piscine într-o zonă, chiar între Gara Centrală Savidor și Centrul Azrieli. Înălțimea înaltă de 659 ft este pe autostrada Ayalon. Midtown TVS a fost construit pentru a arata ca doua cuburi asezate impreuna. Grupurile Electra au construit clădirea. Zgârie-noriul a fost deschis în 2017 și are 338 de apartamente. Nivelul inferior al clădirii este centrul comercial al regiunii.

5. Turnul circular Azrieli Center

Centrul Azrieli este o clădire de 49 de etaje în Tel Aviv, cu un centru comercial la baza sa. Eli Attia (arhitect american-Israel) a fost designerul original al clădirii, dar după ce a căzut cu David Azrieli, lucrarea a fost transmisă lui Moore Yaski Sivan. Se află pe un teren de 371.000 de metri pătrați, folosit anterior ca garaj de parcare pentru camioanele basculante ale orașului. Construcția de mare a început în 1996 și sa încheiat în 1999. Etajul 48 este biroul domnului Azrieli, în timp ce a 49-a poveste are un hotel de vârf și o punte de observare interioară. Toate nivelele turnului înalt de 614 ft au optzeci și patru de ferestre dând un total de 4.000 de ferestre.

Viitorul zgârie-nori din Israel

Saliile unora dintre marile orașe din Israel, în special Tel Aviv, se dezvoltă tot mai mult, cu noi înălțimi încă în construcție. Tel Aviv are unul dintre cele mai bune ferestre din țară. Unul dintre proiectele majore este Turnurile Young Arlozorov, care este o clădire rezidențială care va fi finalizată până în 2020. Midtown Residence este un zgârie-nori de 50 etaje care este construit pe autostrada Ayalon și va fi terminat până în 2018. A treia cea mai înaltă clădire aflată încă în construcție este turnul Hakhsharat HaYishuv înalt de 590 de metri în Bnei Brak.

Cele mai înalte clădiri din Israel

RangnumeOrașÎnălțime (m)Înălțime (ft)EtajeConstruit
1Turnul Azrieli SaronaTel Aviv238781532017
2Turnul Moshe Aviv (Poarta orașului)Ramat Gan235771682001
3HaShachar TowerGiv'atayim.Centrarea212696542016
4Midtown TLVTel Aviv201659502017
5Turnul circular Azrieli CenterTel Aviv187614491999
6Centrul Triunghiular al Centrului AzrieliTel Aviv169554461999
7Alon Towers 2Tel Aviv165541422017
8Alon Towers 1Tel Aviv165541422017
9Turnul ElectraTel Aviv165541452011
10Turnul HaArba'a 1Tel Aviv164538382017
11Champion Motors TowerBnei Brak160520402013
12Turnul Neve NofBat Yam158.5520422013
13Kirya TowerTel Aviv158518422005
14Meier pe RothschildTel Aviv158518382014
15Amot Turnul AtriumRamat Gan158518402015
16Leonardo City TowerRamat Gan157515412000
17W-TowerTel Aviv156512462010
18Centrul de la Azrieli Center SquareTel Aviv154505422007
19Turnul HaArba'a 2Tel Aviv150490342017
20Vision TowerTel Aviv150490422011
21Turnul W-PrimeTel Aviv150490442016

Recomandat

Țări principale Cote de creștere (date proaspete Palm Fruits)
2019
Care continent este Yemen?
2019
Cele șapte parcuri naționale remarcabile din Cuba
2019