Cele mai înalte clădiri din Indianapolis

Indianapolis se află în regiunea Midwestern United States din estul de nord-est. Acesta este situat în Indiana, și este statul cel mai populat oraș și de capital. Indianapolis găzduiește nu numai cea mai înaltă clădire din statul Indiana, ci cea mai înaltă clădire din Midwest în afară de Chicago și Cleveland. De fapt, 30 din cele 40 de clădiri cele mai înalte din stat se găsesc aici. Următoarele examinează cele mai înalte clădiri din Indianapolis.

Cele mai înalte clădiri din Indianapolis

Salesforce Tower

Această clădire este situată în apropierea Monumentului Cercului din Indianapolis. Se numește Bank One Tower înainte de a se schimba în turnul Chase. Inițial, a fost conceput ca Turnul American Fletcher. A fost concepută de Frank McKinney, Jr la sfârșitul anilor '70. Înainte de construcția sa, Turnul OneAmerica (numit apoi Turnul AUL) a fost cel mai înalt. Acest turn este al 230-lea cel mai înalt clădire din lume, în timp ce în SUA este al 44-lea. Este de 811 de metri înălțime, cu 49 de etaje.

Turnul OneAmerica

Această clădire a fost deschisă în 1982 și a fost cea mai înaltă până în 1190 când a fost construită OneAmerica. Are 38 de povești și a fost folosit de diverse companii. Situat la 200 de Nord Illinois Street, acest turn are "The Skyline Club", un restaurant privat care se află la etajul 36. Se măsoară 533 de picioare.

Turnul Regiunilor

Acest turn este numit și Piața Indiana. Construit pe strada 211 North Pennsylvania, clădirea cu 36 de etaje oferă birouri pentru diferite companii. Acesta a fost numit Indiana Turnul Băncii Naționale din 1970, după finalizarea lui 1989, când a fost schimbat la Turnul NBD. În 1998 sa schimbat și la Turnul Union Planters înainte de a fi redenumit în Turnurile Regiunilor în 2004. Acesta urmează cu atenție Turnul OneAmerica cu o înălțime de 504 de picioare.

Market Tower

Market Tower se află la colțul străzilor Market și Illinois. Cu 32 etaje, este cel mai înalt dintre turnurile armate din beton din Indiana. Construcția sa sa încheiat în 1988, costând mai mult de 92 de milioane de dolari. Înălțimea de piață Tower este de 421 de picioare.

300 Meridian de Nord

Construcția a 300 de meridiane nordice a început în 1987 și sa încheiat în 1989. Browning Investments a finanțat-o în timp ce Haldeman Miller și Bregman Hamann erau arhitecți. Clădirea are o înălțime de 408 de picioare și are 28 de etaje, care sunt utilizate în principal ca spațiu de birouri.

BMO Plaza

În poziția a șasea avem BMO Plaza, care a fost odată cunoscută ca M & I Plaza. A fost demarat în 1986 și a fost finalizat în aprilie 1988. Când clădirea a fost deschisă, a fost numită First Indiana Plaza și a avut prima bancă americană de economii Indiana ca principal chiriaș.

Alte clădiri notabile din Indianapolis

Există și alte câteva clădiri din Indianapolis, care, deși nu sunt cele mai înalte, sunt notabile din alte motive. JW Marriott Indianapolis, cea de-a șaptea cea mai înaltă clădire este Indianapolis, este cea mai înaltă clădire hotelieră din Indiana. Este de 376 de metri înălțime, cu 34 de etaje. Construcția sa a fost finalizată în 2011. O altă clădire notabilă din Indianapolis este Turnul de control al traficului aerian de la Aeroportul Internațional Indianapolis. Are doar 6 etaje, dar are o înălțime de 348 de picioare. Este al 9-lea cel mai inalt turn de control al traficului aerian din lume, iar al doilea este cel mai inalt din SUA.

Cele mai înalte clădiri din Indianapolis

RangNumele clădiriiÎnălțime (ft)Înălțime (m)EtajeAn de fabricatie
1Salesforce Tower811247491990
2Turnul OneAmerica533162381982
3Turnul Regiunilor504154361970
4Market Tower421128321988
5300 Meridian de Nord408124281989
6BMO Plaza401122311988
7JW Marriott Indianapolis376115342011
8Cladirea judetului372113281962
9101 West Ohio360110221987
10Aeroportul Internațional Indianapolis Turnul de control al traficului aerian34810662005
11Clădirea AT & T32198221932
12Capitala Centrul de Sud Tower31195221987
13Hilton Indianapolis30292181971
14Riley Towers I29590301963
15Riley Towers II29590301963
16Conrad Indianapolis28787232006
17Clădirea AT & T 22028487231974
18Piata Centrului28386201975
19Spitalul Sidney și Lois Eskenazi28085112013
20Stadionul Lucas Oil2708272008

Recomandat

Țări principale Cote de creștere (date proaspete Palm Fruits)
2019
Care continent este Yemen?
2019
Cele șapte parcuri naționale remarcabile din Cuba
2019