Cele mai înalte clădiri din Guangzhou, China

Guangzhou găzduiește unele dintre cele mai înalte structuri din lume, cu cea mai înaltă clădire din Guangzhou CTF Finance Centre fiind cea de-a șaptea cea mai înaltă clădire din lume. Turnul Canton, cea mai înaltă structură din oraș, nu este considerat o clădire. Structura de 2.000 de metri înălțime are 37 de etaje și este utilizată ca turn de vizitare a obiectivelor turistice. Turnul Canton a fost deschis în 2010.

Cele mai înalte zgârie-nori din Guangzhou

1. Guangzhou CFT Centrul de Finanțe

Guangzhou CFT Centrul de Finanțe este un turn de 1.739 ft în orașul Zhujiang nou, Guangzhou. Construcția a fost finalizată în octombrie 2016. Guangzhou CTF Finance Centre, cunoscută și sub denumirea de East Tower, este a treia cea mai înaltă clădire din China și a șaptea din lume. Are aproximativ cinci subterane și 111 de la parter. Este un turn cu utilizare mixtă, care găzduiește un hotel, apartamente, birouri și mall. Este o jumătate din turnurile gemene din Guangzhou. Întreprinderea Chow Tai Fook deține clădirea și are unul dintre cele mai rapide ascensoare din lume, care poate atinge o viteză maximă de 44, 7 mile pe oră. Kohn Pedersen Fox a proiectat clădirea.

2. Guangzhou International Finance Centre

Guangzhou International Finance Center este un zgârie-nori de 1439 de metri în vestul bulevardului Zhujiang din Guangzhou. Structura cu 103 etaje este cea de-a doua jumătate a turnurilor gemene din Guangzhou și a celui de-al cincisprezecelea cel mai înalt turn din lume. Procesul de construcție a clădirii de cinci ani a început în 2005. Este cea mai înaltă structură din lume cu un helipad pe acoperiș. WilkinsonEyre a proiectat structura. Cele 99 de etaje și cele 100 de etaje sunt punți de observare, în timp ce șasezeci și nouă până la etajele nouăzeci și opt au un hotel de 4 sezoane. Nivelurile 67 și 68 sunt folosite pentru echipamentul mecanic, iar restul sunt spații de birouri. A câștigat prețul RIBA Lubetkin în 2012.

3. CITIC Plaza

CITIC (China International Trust and Investment) Plaza este o clădire de birouri de 1, 283ft în cartierul Tianhe, Guangzhou. Înălțimea clădirii cu 80 de etaje include două spire pe acoperiș. Este al 16-lea cel mai înalt turn din lume, al unsprezecelea în Asia și al optulea în China. Acesta a fost cel mai înalt zgârie-nori din lume, până când a fost construit Turnul Trump Chicago. Plaza a fost cea mai înaltă structură din China după finalizarea sa în 1997 până la construirea turnului Jin Mao. Dennis Lau și Ng Chun Man inginerii și arhitecții au proiectat clădirea în timp ce Kumagai Gammon Joint venture a construit zgârie-nori.

4. Pinnacle

Pinnacle, cunoscută și ca clădire internațională Guang Sheng sau Grand International Mansion, este o înălțime de 1.180 de metri în cartierul Tianhe, Guangzhou. Structura cu 60 de etaje este o clădire cheie comercială și comercială din oraș. Pinnacolul are șase etaje la sol și șaizeci de deasupra solului. Pinnacolul a fost deschis în 2012. Inginerii și arhitecții Guangzhou Hanhua au proiectat Pinnacle. Acesta este un birou comercial zgârie-nori cu un hotel.

5. Zhujiang New City turn

Zhujiang New City turn este o clădire cu 67 de etaje în districtul Tianhe, Guangzhou. După ce a fost deschis în 2015, structura de 1.046 ft a devenit cea de-a patra cea mai înaltă clădire din oraș, înlocuind turnul de 1016 ft Pearl River, care a fost deschis în 2012. Zhujiang turn de oraș nou are un spațiu de aproximativ 1.944.490 de metri patrati. a început în 2011 și a durat patru ani.

Viitorul zgârie-nori din Guangzhou

Guangzhou are una din cele mai frumoase orologii din lume care prezintă unele dintre cele mai înalte culmi în China. Unele dintre proiectele aprobate încă nu au început să fie reamenajarea regiunii Liede West 886 ft și Trump International Tower și a hotelului din Guangzhou cu 75 de etaje. Unul dintre proiectele propuse care vor depăși Centrul de Finanțare al CFT Guangzhou este Turnul Nansha de 2.953 metri, care va fi finalizat până în 2022.

Cele mai înalte clădiri din Guangzhou, China

RangnumeÎnălțime (m)Înălțime (ft)EtajeAn
1Guangzhou CTF Finance Centre53017391112016
2Guangzhou International Finance Centre43914401032010
3CITIC Plaza3911283801997
4Pinnacolul3601181602012
5Piața orașului3181043672015
6Pearl River Tower3101016712012
7Fortune Center3091015682015
8Leatop Plaza303993642012
9R & F Yingkai Square296972662014
10Dapeng International Plaza269884562003
11Centrul Internațional China Tower B269883622007
12Bank of Guangzhou Tower268878572012
13Poștă și centru de telecomunicații260853662003
14Centrul R & F243797542007
15Victory Plaza Tower A222728522007
16One Walk Walk218715532010
17Turnul Taikoo Hui 1212695402011
18Orașul vertical208682512010
19GT Land Landmark Plaza North Tower207678462014
20Centre Plaza202663472004

Recomandat

Țări principale Cote de creștere (date proaspete Palm Fruits)
2019
Care continent este Yemen?
2019
Cele șapte parcuri naționale remarcabile din Cuba
2019