Cele mai înalte clădiri din Dayton, Ohio

Dayton este al șaselea oraș major din statul Ohio și se află în regiunea Miami Valley. Ridicările în Dayton au o lungă istorie care a urmat până în 1896, odată cu ridicarea clădirii Reibold. Prima clădire care trebuie considerată un zgârie-nori este Centrul orașului, care a fost finalizat în 1924. La începutul anilor 1920, Dayton a cunoscut o creștere a clădirilor înalte, cum ar fi Key Bank Building. O a doua și mult mai mare creștere a avut loc din nou între anii 1970 și sfârșitul anilor 1980. Această a doua creștere de creștere a clădirilor a dus la construirea unora dintre cele mai înalte clădiri din Dayton. Exemple de structuri ridicate în timpul celui de-al doilea boom includ turnurile KeyBank și turnul Kettering.

Cele mai înalte clădiri din Dayton, Ohio

Turnul Kettering

În prima poziție se află Turnul Kettering, care este cea mai înaltă clădire din Dayton, cu o înălțime de 405 de picioare și treizeci de etaje. Turnul Kettering a fost construit în 1970 și a fost deschis oficial pentru operațiuni în 1972. Proprietatea structurii a fost schimbă mâinile din 2005, dar este în prezent deținută de Albert Macanian de la Dunkirk Realty care la achiziționat pentru 6.4 milioane dolari în 2012. Există mai multe facilități în interiorul ca restaurante, bănci și centre de fitness.

Turnul KeyBank

Turnul KeyBank este al doilea cel mai înalt, cu o înălțime de 384 de picioare și douăzeci și șapte de povești. Până în 2008, era cunoscută drept Turnul MeadWestvaco. Construcția turnului sa încheiat în 1976. Proprietatea transferată în 2010 după ce unii investitori din Cincinnati au făcut cumpărarea.

Al cincilea al treilea centru

Cel de-al cincilea centru al treilea este al treilea, cu o altitudine de 328 de picioare și douăzeci de etaje. Alte nume ale structurii sunt Centrul Premier de Sănătate și Centrul Federal al cetățenilor. Centrul a fost finalizat în 1989. În prezent, cel mai important locatant este al cincilea banc al treilea, deși există și alții care au restaurante, magazine de cadouri și alte câteva facilități. Înainte de numele curent, a fost numit Centrul One Dayton până în 2009.

40 Centrul Vest al IV-lea

Cea de-a 40-a Centru de Vest este al patrulea, cu o altitudine de 331 de picioare și douăzeci și două de povești. După finalizarea sa oficială în 1969, centrul a fost cea mai înaltă structură pentru un an până când Turnul Kettering a fost finalizat.

110 N. Main Street

În al cincilea rând, 110 N. Main Street stă cu mândrie, cu o înălțime de 328 de picioare. 110 N. Main Street a fost construită în 1989 și are douăzeci de nivele. Anterior, până în 2009, clădirea a fost numită al cincilea centru al treilea înainte ca a treia bancă a cincea să fi ieșit.

Altele notabile construiesc în Dayton

Primul zgârie-nori, Center City Building, se află în a opta poziție, situată la 274 de picioare, cu douăzeci și una de etaje. Înainte de numele său actual, era cunoscută drept clădirea United Brothers Building. După ce lucra pentru clădire a fost terminată în 1924, zgârie-nori a devenit cea mai înaltă clădire din Statele Unite în această perioadă.

Clădirea Reibold se află pe locul douăzeci la altitudini de 155 de metri, cu doar unsprezece nivele. Înainte de finalizarea clădirii Centre City, clădirea Reibold a fost cea mai înaltă din Dayton de aproape un deceniu. Pe de altă parte, cea mai recentă structură construită, Spitalul Miami Valley, se află pe locul zecea și se află la o înălțime de 246 de picioare și douăsprezece etaje.

Cele mai înalte clădiri din Dayton, Ohio

RangNumele clădiriiÎnălțime (ft)Înălțime (m)EtajeAn de fabricatie
1Turnul Kettering405124301970
2Turnul KeyBank385117281976
3Al cincilea al treilea centru336102201989
440 Centrul Vest al IV-lea331101221969
5110 N. Main Street328100201989
6Turnul Libertatii29590231931
7130 West Second Street29088211972
8Centrul orașului27484211904
9Aterizare apartamente25177131929
10Spitalul Miami Valley din sud-estul Turnului24675122010
11Centrul de Arte Spectacol Schuster22468172003
12Turnul Talbott20362141958
13Clădirea administrației județului Montgomery19660121972
14Biltmore Towers18255161929
15Wright Stop Plaza17553141901
16Clădirea AT & T17553111930
17Apartamentele Wilkinson Plaza16851141974
18Courthouse Plaza Sud-Vest16751121978
19CareSource Building1624992008
20Turnul Paru16149141924

Recomandat

Limbile din Uruguay
2019
Râul Argun
2019
Cultura și tradițiile din Jamaica
2019