Cele mai înalte clădiri din Brooklyn, New York

Brooklyn este unul dintre cele cinci localități din New York City. Brooklyn este mărginită de cartierele din apropiere de Queens, Staten Island și Manhattan. Brooklyn are un exces de 40 de înălțimi înalte, toate cu înălțimi de cel puțin 295 de picioare.

Istoria construcției de înălțimi ridicate revine până la etapele ulterioare ale secolului al XIX-lea. După ce celebrul pod Brooklyn a fost terminat în 1883, accesibilitatea sporită a însemnat că va exista o creștere economică inevitabilă. În etapele ulterioare ale anilor 1890, a fost terminată prima înaltă clădire, clădirea companiei Franklin Trust. La începutul anilor 1900, clădirea Temple Bar a fost terminată făcându-l primul lift de oțel înalt. Începutul secolului XX a cunoscut o îmbunătățire suplimentară a accesibilității, cum ar fi drumurile mai bune și liniile de metrou, care au sporit și mai mult dezvoltarea zgârie-noriilor comerciali.

Creșterea zgârie-noriilor a început după finalizarea clădirii de la 32 Court Street, care a fost considerată primul zgârie-nori adevărat al orașului. Finalizarea clădirii a dus la o creștere a construcției de zgârie-nori, care a încetat atunci când a lovit Marea Depresiune.

Cele mai înalte clădiri din Brooklyn

Hub - 610 picioare

Hubul, aflat la o înălțime de 610 de picioare și 52 de etaje, este cea mai înaltă creștere din Brooklyn. Hub-ul a fost finalizat recent în 2017 și este numit și Strada Schermerhorn 333. În clădiri există 754 de apartamente impresionante, împreună cu trei ascensoare de mijloc și patru ascensoare înalte. Hub-ul este o clădire rezidențială.

AVA DoBro - 596 picioare

Clădirea AVA DoBro ocupă a doua poziție, cu o înălțime de 596 de picioare și 58 de etaje. Ocazional, structura se numește și Avalon Willoughby West, sau poate fi descrisă folosind adresa sa, 100 Willoughby. Structura servește scopuri rezidențiale și a fost finalizată în 2015. Înainte de terminarea Hub-ului, aceasta era cea mai înaltă clădire din Brooklyn.

388 Bridge Street - 590 de picioare

În a treia poziție, există clădirea 388 Bridge Street cu o înălțime ușor mai mică de 590 de picioare. Această clădire a fost finalizată în 2014 și are 51 de etaje. În plus, la fel ca primele două, această clădire servește și scopuri rezidențiale. În cadrul acestuia există 234 de unități de închiriere și 144 condominium-uri. Inițial, înainte de lovirea Marea Recesiune, planul era de a avea structura porționată numai în condominii. Cu toate acestea, planurile au fost modificate după ce recesiunea a trecut pentru a include unitățile de închiriere. Clădirea AVA DoBro a depășit acest turn drept cea mai înaltă.

590 Fulton Street - 568 picioare

Ocazional, numit 250 Ashland Place, strada Fulton 590 se află pe locul patru cu 52 de etaje și o înălțime de 568 de metri. Acest turn a fost finalizat în 2016. Închiderea primului cinci este The Brooklyner cu altitudini de 514 de metri și 51 de etaje. Turnul, situat la Strada Lawrence 111, a avut onoarea de a fi cel mai inalt din Brooklyn chiar inainte de finalizarea sa in 2010.

Alte turnuri notabile din Brooklyn

Ascensiunile originale din Brooklyn nu o fac pe această listă, dominată de zgârie-nori adevărați. Există clădiri, cum ar fi 9 DeKalb Avenue și City Point Tower III, care se vor ridica la primele două locuri după finalizarea lor în 2019 cu înălțimi de 1.066 și, respectiv, 692 de picioare.

Cele mai înalte clădiri din Brooklyn, New York

RangNumele clădiriiÎnălțime (ft)Înălțime (m)EtajeAn de fabricatie
1Hubul610190522017
2AVA DoBro596182582015
3388 Bridge Street590180512014
4590 Fulton Street568173522016
5Brooklyner514157512010
6Turnul băncii de economii din Williamsburgh512156421929
7Turnul orașului510160302015
866 Rockwell Place489149442014
912 Centrul Metrotech473144322005
10Clădirea Montague-Court462141351927
11Oro432132402008
12Toren427130372009
13Strada Nassau 120425130332017
141 Centrul Metrotech412126231992
15DKLB BKLN405123342010
16BKLYN AIR400120392014
17Un Pierrepont Plaza400120211988
18Brooklyn Renaissance Plaza398121321998
191 Locul de Nord 4398121412014
202 de Nord pe locul 6398121402016

Recomandat

Țările pe indice de dezvoltare în funcție de sex
2019
Țări cu cel mai mare număr de cercetași
2019
Cele mai mari companii aeriene din America de Sud
2019