Cele mai bune 10 state americane de a trăi

Un raport recent al US News a clasat Elveția cea mai bună țară pentru a trăi pe baza mai multor factori, cum ar fi aventura, cetățenia, cultura, influența, spiritul antreprenorial, patrimoniul, mutarea, mediul de afaceri, puterea și calitatea vieții. Canada sa clasat pe locul al doilea, Germania și Marea Britanie au ocupat locul al treilea și, respectiv, al patrulea. Japonia și Suedia au ocupat locul al cincilea și al șaselea, în timp ce Australia sa clasat pe locul al șaptelea. Statele Unite au ocupat opt ​​poziții în fața Franței și două peste Olanda. Raportul a detaliat, de asemenea, cele mai bune state în care trăiesc în SUA

Cele mai bune 10 state americane de a trăi

T Raportul a clasat Iowa cel mai bun stat pentru a trăi în 2018. Statul sa clasat pe primul loc în infrastructură și al treilea în domeniul asistenței medicale. A fost pe locul patru în ceea ce privește oportunitățile și locul 9 în ceea ce privește calitatea vieții. Cu toate acestea, statul sa clasat pe locul 15 în crimă și corecție și 21 în stabilitatea fiscală. Minnesota a venit pe locul al doilea, dar statul nu a ocupat primul loc în niciuna dintre variabilele folosite pentru a determina clasamentul. A fost al doilea în calitatea vieții după Dakota de Nord și a treia în oportunități. Infrastructura sa a fost pe locul șase, în timp ce asistența medicală a fost cea de-a 7-a cea mai bună din județ. Cel mai grav rang al statului a fost în economie (20) și stabilitate fiscală (24).

Utah sa clasat pe locul trei în țară. A fost clasat cel mai bun stat stabil financiar și a doua cea mai bună economie. Politica sa de educație sa clasat pe locul trei, în timp ce infrastructura sa a fost pe locul al optulea. Cu toate acestea, a avut un impact dezastruos în ceea ce privește oportunitățile (35) și media în ceea ce privește calitatea vieții (22). North Dakota sa clasat pe locul patru în țară. A clasat statul cu cea mai bună calitate a vieții și a doua în infrastructură. Învățământul sa situat pe locul zecea, în timp ce asistența medicală sa clasat pe locul al paisprezecelea. A fost pe locul al doilea în stabilitatea fiscală, dar economia sa a fost pe locul 19.

New Hampshire a fost al cincilea cel mai bun stat de a trăi. A fost clasat statul cu cele mai bune oportunități și al doilea în crimă și corecție după Maine. Educația și calitatea vieții au fost pe locul al patrulea, în timp ce asistența medicală sa clasat pe locul al treisprezecelea. Statul a fost clasat pe poziții medii în stabilitatea fiscală (26) și dismal în infrastructură (37). Statul din Washington este pe locul 6 în țară. Statul are cea de-a doua asistență medicală cea mai bună din SUA după Hawaii și cea de-a treia cea mai bună economie. A ocupat locul patru în economie și a șasea în educație.

Nebraska sa clasat pe locul șapte. Cel mai înalt rang era educația (9), în timp ce cea mai gravă clasă era economia (21). Serviciul de asistență medicală sa clasat pe locul al nouăsprezecelea, în timp ce infrastructura sa clasat pe locul nouă. Economia sa a fost plasată pe o poziție medie (21), iar stabilitatea sa fiscală sa situat pe locul al unsprezecelea. Massachusetts sa clasat pe locul opt, însă educația sa a fost cea mai bună din țară. Sistemul său medical a fost pe locul cinci, în timp ce economia a fost clasată pe locul nouă. A fost pe locul cinci în crimă și corecție. Cu toate acestea, statul sa clasat dismally în infrastructură (45) și stabilitate fiscală (40).

Vermont și Colorado au clasat locul al nouălea și cel de-al zecelea cel mai bun pentru a trăi în respectiv. Economia din Colorado a fost clasată pe locul 13, în timp ce Vermont a fost clasat pe locul 31. În domeniul asistenței medicale, Vermont sa clasat pe locul șase, în timp ce Colorado sa clasat pe locul nouă. Vermont a câștigat mai bine în ceea ce privește oportunitățile (6), în timp ce Colorado sa clasat pe locul 28.

Statele cu cea mai bună calitate a vieții

North Dakota a oferit cea mai bună calitate a vieții în țară, urmată de Minnesota. Wisconsin sa clasat pe locul al treilea în timp ce New Hampshire sa clasat pe locul al patrulea. South Dakota sa clasat pe locul cinci, în timp ce Mississippi sa clasat pe locul 6. California sa clasat pe locul cinci, un loc deasupra New Jersey.

Cele mai bune 10 state americane de a trăi

RangstatSănătateEducaţieEconomieOportunitateInfrastructurăCrime și corecțiiStabilitatea fiscalăCalitatea vieții
1Iowa35174115219
2Minnesota713203611242
3Utah103235814122
4North Dakota1410191722321
5New Hampshire134111372264
6Washington263274392721
7Nebraska19921139191114
8Massachusetts519144554025
9Vermont683163571626
10Colorado92012814293110

Recomandat

Unde este Insula Surtsey?
2019
Canal du Midi: Patrimoniu mondial UNESCO în Franța
2019
Unde este centura de pin Mississippi?
2019